Górnictwo: rozpoczęło się śledztwo ws. strajku w JSW

fot: Maciej Dorosiński

Akcja strajkowa w JSW rozpoczęła się 28 stycznia. 16 lutego górnicy wrócili do pracy, a dwa dni później ogłoszono oficjalne zakończenie strajku

fot: Maciej Dorosiński

Gliwicka prokuratura okręgowa we wtorek (3 marca) wszczęła śledztwo w sprawie strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Zbada, czy organizatorzy protestu, który trwał na przełomie stycznia i lutego br. nie złamali przepisów Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zarząd JSW powtarzał, że strajk był nielegalny.

Przypomnijmy, że strajk rozpoczął się 28 stycznia, po tym jak zarząd spółki ogłosił plan oszczędnościowy. Górnicy strajkowali na powierzchni i pod ziemią. Protestujący domagali się przede wszystkim odwołania prezesa Jarosława Zagórowskiego. Szef zarządu 13 lutego ogłosił, że odejdzie po spełnieniu określonych warunków.

- Jeżeli strona społeczna zaakceptuje protokół uzgodnień, dopracowany zostanie temat szóstego dnia pracy oraz załoga wróci do pracy w poniedziałek, to złożę rezygnację na ręce rady nadzorczej. Zostanie ona rozpatrzona dnia 17 lutego - zapowiedział wówczas Zagórowski.

W protokole uzgodnień parafowanym 13 lutego zapisano m.in.:

- górnicy zgodzili się odpracować strajk w soboty

- strony wyraziły wolę wprowadzenia 6-dniowego tygodnia pracy, uznając jednocześnie, że zasady i czas jego wprowadzenia muszą podlegać szczegółowym ustaleniom. W tym celu zostanie powołany zespół roboczy, który zakończy pracę do końca 2015 roku.

- górnicy zgodzili się na obcięcie o 50 proc. tzw. 14 pensji za lata 2015-17, a reszta zależna będzie od wyników spółki. Wcześniej zarząd chciał uzależnić wypłatę "czternastki" w całości od wyniku finansowego.

- wypłata 14 pensji za rok 2014 zostanie zrealizowana w dwóch ratach: w lutym górnicy otrzymają 40 proc. (wypłaty zaplanowano na 13 lutego - red.), a we wrześniu pozostałe 60 proc.

Górnicy z JSW 16 lutego wrócili do pracy. Dzień później rada nadzorcza JSW przyjęła rezygnację Jarosława Zagórowskiego i powierzyła pełnienie obowiązków prezesa wiceprezesowi ds. technicznych Jerzemu Boreckiemu.

Akcja strajkowa oficjalnie została zakończona 18 lutego. Zarząd spółki informował w czasie strajku, że każdy dzień postoju generuje 27 mln zł strat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.