Górnictwo: Rada Społeczna GK Tauron murem za zarządem

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Brzeszcze zatrudnia ponad 3 tys. osób i jest jednym z największych pracodawców w województwie małopolskim

fot: Maciej Dorosiński

- Rada Społeczna Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia, zrzeszająca organizacje związkowe działające w Grupie, wyraża głębokie zaniepokojenie wydarzeniami i ostatnimi informacjami dotyczącymi przejęcia KWK Brzeszcze przez nasz holding - czytamy w oświadczeniu, które dotarło do redakcji portalu górniczego nettg.pl. Podpisani pod dokumentem związkowcy stwierdzają, że w pełni akceptują działania zarządu Taurona dotyczące sposobu przejęcia kopalni.

Autorzy oświadczenia stwierdzają, że przejęcie kopalni musi odbyć się na zasadach i w oparciu o doświadczenia wypracowane w Grupie przez wiele lat, a w szczególności przez zakłady górnicze tworzące dziś Tauron Wydobycie.

- Nasze kopalnie przeszły głęboką restrukturyzację, co wiązało się z dużymi wyrzeczeniami górników - podkreślają.

Przypomnijmy, że przed tygodniem zarząd Taurona wydał komunikat dotyczący "warunków brzegowych nabycia części aktywów KWK Brzeszcze, na bazie których powstanie nowa kopalnia".

Zastrzega w nim, iż z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej, oferta na zakup kopalni zostanie złożona jedynie w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego. Kluczowe jest również przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tych aktywów przez SRK.

Oferta Taurona opiewać miała na "symboliczną złotówkę" i miała zostać złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, co pozwoli przeprowadzić transakcję poza bilansem Grupy Tauron.

- Oferta będzie złożona po podpisaniu przez partnerów porozumienia ustalającego podstawowe warunki wspólnej inwestycji. Następnie, przed dniem zawarcia przez spółkę celową ostatecznej umowy nabycia części aktywów KWK Brzeszcze, konieczne będzie podpisanie umowy łączącej wspólników SPV, która ureguluje m.in. kwestie wzajemnych zobowiązań - czytamy w komunikacie.

Zdaniem zarządu Taurona przed dniem zawarcia przez spółkę celową ostatecznej umowy nabycia SRK powinna zrealizować program restrukturyzacji aktywów KWK Brzeszcze, obejmujący w szczególności: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (średnio ok. 5 tys. zł podstawy oraz część zmienna zależna od osiąganych wyników), poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny.

W ubiegły piątek, 7 sierpnia, Skarb Państwa odwołał ze składu rady nadzorczej Taurona prof. Marka Ściążko. Jak poinformowała spółka w komunikacie, oświadczenie o odwołaniu było datowane na dzień 6 sierpnia. Także 7 sierpnia do dymisji podał się przewodniczący rady nadzorczej prof. Antoni Tajduś.

Prasowe doniesienia sugerowały też nieudaną, inicjowaną przez Skarb Państwa, próbę odwołania zarządu Taurona.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.