Górnictwo: polsko-saksońskie rozmowy w projekcie MineLife w Görlitz

1510748667 muzeum goerlitz schlesisches museum de

fot: schlesisches-museum.de

Muzeum Śląskie w Görlitz tworzyły od 1996 r. władze federalne, Wolne Państwo Saksonia, miasto i Ziomkostwo Śląska. Na siedzibę wybrano najpiękniejszą renesansową kamienicę przy rynku.

fot: schlesisches-museum.de

Pierwsza wspólna konferencja polskich i saksońskich instytucji zaangażowanych w działania na rzecz górnictwa, zorganizowana w ramach transgranicznego projektu MineLife, odbedzie się w czwartek (16 listopada) w siedzibie Muzeum Śląskiego w Görlitz w Niemczech - poinformowała portal nettg.pl Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Udział w spotkaniu wezmą m.in. Krzysztof Król – wiceprezes WUG, Piotr Kujawski – szef Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem WUG oraz Robert Podolski – dyrektor OUG we Wrocławiu, Stefan Brangs - wiceminister gospodarki, pracy i transportu Saksonii i Zbigniew Dynak - dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Projekt MineLife to wspólne przedsięwzięcie nadzoru górniczego Saksonii, samorządu województwa dolnośląskiego oraz WUG w Katowicach i OUG we Wrocławiu.
- Partnerzy chcą dyskutować o znaczeniu górnictwa dla przemysłu, administracji i społeczności lokalnej w regionie saksońsko-dolnośląskim, dzieląc się równocześnie wiedzą i informacjami z opinią publiczną - zapowiada rzeczniczka WUG.

Na konferencji MineLife mowa będzie m.in. o problemach społecznych i wpływie górnictwa na środowisko w regionie przygranicznym. Szczególną uwagę uczestnicy poświęcą strategii urzędów górniczych w Polsce, planom rozwoju województwa dolnośląskiego oraz saksońskiej strategii zarządzania zasobami.

- Konferencja ma na celu umożliwienie nawiązania kontaktów międzynarodowych przez przedsiębiorców górniczych, ekspertów, naukowców oraz pracowników administracji publicznej, a także wymianę doświadczeń w zakresie kierunków rozwoju górnictwa w Polsce i Saksonii - informuje Anna Swiniarska-Tadla.

MineLife ma służyć wzmocnieniu współpracy transgranicznej, pozwoli na wymianę informacji o sposobach działania administracji, z drugiej strony zaś o technologiach górnictwa odkrywkowego i podziemnego w regionie przygranicznym. Eksperci polscy i niemieccy zastanowią się też nad możliwościami łagodzenia konfliktów społecznych w związku z eksploatacją górniczą.

Jednym z celów MineLife jest poprawa wizerunku górnictwa. Pomocna będzie tu wystawa objazdowa o zapobieganiu zagrożeniom górniczym.

Projekt MineLife jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska–Saksonia 2014–2020.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.