Górnictwo: po spotkaniu szefa rządu ze związkami zawodowymi

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zdaniem Bogusław Hutka, szefa górniczej Solidarności, akcja protestacyjna powinna się odbyć poza Śląskiem, w Warszawie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Premier Mateusz Morawiecki w czasie wtorkowej, 9 czerwca, wizyty w Katowicach spotkał się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. W czasie spotkanie reprezentanci strony społecznej rozmawiali z premierem o planowanym wstrzymaniu wydobycia w wybranych kopalniach, a także o sytuacji branży i przygotowywanym programie dla górnictwa. Spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwało blisko dwie godziny.

- Przede wszystkim wyjaśniliśmy sobie nieporozumienie, które pojawiło się w chwili, gdy ogłoszono, że kopalnie zostaną zamknięte. Musieliśmy zareagować i wyjaśnić, że tak się nie da, bo kopalń nie można zostawić z minimalnym obłożeniem. Jeśli tak by się stało, to nie byłoby do czego wracać. Wszystko w tej kwestii zostało już jednak wyjaśnione – stwierdza lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

Przewodniczący mówi, że w przypadku Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgłosili problem węgla, który nie jest odbierany przez energetykę. Pytano także jak szef rządu widzi funkcjonowanie PGG do końca roku.

- Premier powiedział nam, że najprawdopodobniej do końca czerwca - tak jak wcześniej deklarował to wicepremier Sasin - zostanie przedstawiony program dla górnictwa. Wspomniał także o problemach z ETS (unijny system handlu uprawnieniami do emisji – red.). Dodał, że coraz więcej środków Unia chce przeznaczyć na tzw. sprawiedliwą transformację. Poinformował też, że derogacja do 2060 r. dla Polski, jeśli chodzi o odejście od węgla jest dalej aktualna i w tym okresie będzie osadzony program dla górnictwa. My sygnalizowaliśmy, też że bez odbioru węgla przez energetykę w kolejnych miesiącach - czyli lipcu, sierpniu, a w zasadzie do końca roku - PGG upadnie – powiedział przewodniczący Hutek w rozmowie z portalem netTG.pl.

Dodał, że w okresie najbliższych dwóch tygodniu związkowcy liczą, że zarząd PGG przedstawi im plan funkcjonowania spółki do końca roku.

- Zarząd żeby to zrobić, musi wiedzieć jakie będą odbiory węgla przez energetykę – mówi lider górniczej „S”.

Dodał, ze przy okazji spotkania z szefem rządu podniesiono temat energii kupowanej za granicą.

- Apelowaliśmy, że aby w ramach wspierania polskich produktów uwzględnić węgiel. W miejsce tej sprowadzanej energii można wykorzystać od 5 do 6 mln t rodzimego surowca – wyjaśnia przewodniczący.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.