Górnictwo: Pieniądze mają być przeznaczone przed wszystkim na udostępnianie złoża

1611854149 zg lubin kghm

fot: KGHM

KGHM należy do prestiżowego grona 27 przedsiębiorstw stanowiących ścisłą czołówkę w naszym kraju jeżeli chodzi o standardy BHP – tzw. Złotych Liderów

fot: KGHM

W tym roku inwestycje w KGHM idą pełną parą, zmierzamy wydać na nie ponad 3 mld zł - mówił w czwartek podczas konferencji prasowej prezes KGHM Marcin Chludziński. Pieniądze mają być przeznaczone przed wszystkim na udostępnianie złoża.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej zarząd KGHM Polska Miedź omówił wyniki finansowe na I kwartał tego roku.

W środę KGHM Polska Miedź poinformował, że w I kwartale tego roku zanotował najwyższe od 2012 roku poziomy zysku operacyjnego Grupy i Spółki. Zysk netto Grupy wyniósł 1 mld 365 mln zł i był o 98 proc. wyższy niż rok temu.

Skonsolidowana skorygowana EBITDA Grupy Kapitałowej wyniosła w I kwartale 2 mld 608 mln zł, co stanowi 2,3-krotny wzrost w relacji do I kw. 2020 roku. Kwartalna EBITDA jednostkowa wzrosła o 86 proc. i wyniosła 1 mld 675 mln zł. Podkreślono, że EBITDA kopalni Sierra Gorda wzrosła ponad sześciokrotnie, osiągając poziom 643 mln zł na udziale KGHM.

Wskazano, że istotna poprawa w zakresie EBITDA umożliwiła realizację wyniku netto Grupy KGHM na poziomie o 675 mln zł (+98 proc.) wyższym od zanotowanego w I kw. 2020 roku i zamknięcie go kwotą 1 mld 365 mln zł. Taki poziom kwartalnego zysku netto jest najwyższy od czasu akwizycji aktywów zagranicznych - zaznaczono w komunikacie dot. wyników finansowy. Napisano, że zysk netto samej KGHM Polska Miedź S.A. wyniósł 975 mln zł, co też jest rekordowym wynikiem.

Chludziński wskazał, że na dobre wyniki KGHM w pierwszym kwartale tego roku miały wpływ m.in. ceny miedzi i srebra.

- Ceny miedzi o 51 proc. większe w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego rok, notowania srebra również o 55 proc. większe niż analogiczny okresie poprzedniego roku - podkreślił prezes.

Omawiając wyniki finansowe prezes wskazał na przychody, które - jak mówił - są o 27 proc. większe i wynoszą 6 mld 740 mln zł. Wzrost EBITD o 131 proc., to 2 mld 608 mln zł; ale też mamy znaczący wzrost wyniku netto - mówił prezes. Dodał, że wyniki finansowe KGHM są najlepsze od czasu akwizycji aktywów zagranicznych, czyli od roku 2012. Chludziński zwrócił też uwagę, że miedziowa spółka konsekwentnie zmniejsza zadłużeni.

- W pierwszym kwartale 2021 r. spłaciliśmy ponad miliard złotych zadłużenia - mówił.

Dodał, że udało się utrzymać, a nawet - jak wskazał prezes - nieco podwyższyć produkcję górniczą i hutniczą.

Chludziński podkreślił, że KGHM kładzie nacisk na inwestycje.

- Należy bardzo mocno dbać o inwestycje i to robimy; w tym roku inwestycje idą pełną parą; zamierzamy wydać ponad 3 mld zł, przede wszystkim na udostępnianie złoża, czyli na utrzymanie i zwiększenie produkcji górniczej, a co za tym idzie produkcji hutniczej - mówił prezes.

Dodał, że KGHM porządkuje aktywa zagraniczne. Były podział na strategiczne aktywa i na te, które są niedopasowane, jeśli chodzi o skalę naszego portfela. W tej chwili mniejsze kopalnie chcemy zbyć, szukamy klientów - mówił prezes.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.