Górnictwo: PGG ma kilkadziesiąt milionów zysku

fot: Jarosław Galusek/ARC

Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego w liście do premiera Donalda Tuska poruszyło kwestię "likwidacji anachronicznych przywilejów branżowych"

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził w poniedziałek (23 października), że po trzech kwartałach br. Polska Grupa Górnicza osiągnęła kilkadziesiąt milionów zł zysku. W połowie listopada kondycja finansowa spółki ma być oceniona ponownie, również pod kątem postulatów finansowych załogi.

W poniedziałek w PGG spotkał się zespół złożony z przedstawicieli zarządu PGG i związkowców, przy udziale Tobiszowskiego, by ocenić wyniki spółki za trzy kwartały br. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, oceny tego zespołu mogą być podstawą dalszych rozmów na temat postulatów finansowych załogi PGG.

Jak poinformował po spotkaniu wiceminister, ocena wyników PGG za trzy kwartały wypadła dobrze, a kolejne spotkanie zaplanowano na 13 lub 20 listopada - wówczas znane będą już wyniki spółki za październik oraz bardziej szczegółowe prognozy na listopad i grudzień. Ma to być podstawą do rozmów ze związkami na tematy finansowe.

- Podjęliśmy decyzję, że spotykamy się ponownie w listopadzie (...). Na tym spotkaniu chcemy, po przeanalizowaniu października i prognoz na listopad-grudzień, pochylić się nad możliwością realizacji zapisów porozumienia z 19 kwietnia (ubiegłego roku - PAP) - mówię również o pewnych kwestiach płacowych, ale i realizacji założeń funkcjonowania PGG - relacjonował Tobiszowski.

W porozumieniu sprzed półtora roku, poprzedzającym przekazanie kopalń ówczesnej Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgodzili się m.in. na zawieszenie na dwa lata wypłat nagrody rocznej - tzw. czternastej pensji. W dokumencie zapisano jednak także, że w przypadku osiągnięcia przez firmę lepszych od zakładanych wyników, "czternastka" lub jej część za jeden rok mogłaby zostać wypłacona. Tobiszowski potwierdził w poniedziałek, że listopadowe rozmowy mają dotyczyć także zawieszonej obecnie "czternastki".

- Ważne, żebyśmy umieli nałożyć na kondycję finansową PGG te zapisy, które ujęliśmy wtedy w porozumieniu, aby z jednej strony faktycznie je realizować, z drugiej - budować stabilność PGG, wyciągając wnioski z przeszłości - powiedział wiceminister, wskazując, że efektem listopadowego spotkania ma być m.in. ocena, czy "ten dobry trend, który się pojawił, będzie podtrzymany", a prognozy korzystne, co mogłoby zaowocować decyzjami finansowymi korzystnymi dla pracowników.

Związkowe postulaty, zgłaszane wobec lepszych od zakładanych wyników spółki, wiążą się m.in. właśnie z zawieszeniem wypłat 14. pensji. W połowie tego roku strona społeczna wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie "czternastki". Przedstawiciele strony społecznej anonsowali też, iż chcą m.in. negocjować wypłatę jednorazowej nagrody; wstępnie była mowa o kwocie powyżej 2 tys. zł brutto. Wiosną załoga PGG dostała już 1,2 tys. zł nagrody.

Tobiszowski nie ujawnił dokładnego wyniku finansowego PGG po trzech kwartałach tego roku, uznał go jednak za - jak mówił - "dobry", rzędu kilkudziesięciu milionów zł.

- Na pewno nie ma na koncie PGG wyniku ujemnego (...), jest to rzeczywiście parędziesiąt milionów w plusie, dlatego jeszcze w listopadzie chcemy to doprecyzować, żebyśmy nie pomylili się w prognozach i w samym wykonaniu. Mamy trzy kwartały za sobą, dołożymy październik, prognozy na listopad-grudzień, i będziemy rozstrzygać, jeśli chodzi o zobowiązania finansowe - podsumował wiceminister.

Tobiszowski podał też, że przedstawiciele zarządu PGG zdali podczas poniedziałkowego spotkania relację z pobytu w Brukseli, gdzie rozmawiali z reprezentantami Komisji Europejskiej o jej akceptacji dla dokonanego wiosną tego roku - w ramach kolejnego etapu restrukturyzacji górnictwa - włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego. - Informacje z Brukseli są pozytywne. Mam nadzieję, iż powolutku zmierzamy do finału w ocenie (przez KE - PAP) procesu związanego z powołaniem PGG - skomentował wiceminister energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.