Górnictwo: nowy kompleks ścianowy dla Silesii

1369228779 kombajn silesia famur

fot: FAMUR

Pierwszy z zakupionych przez PG Silesia kompleksów Famuru pracuje w kopalni w Czechowicach-Dziedzicach od kwietnia 2012 r.

fot: FAMUR

Famur zakończył produkcję drugiego kompleksu ścianowego przeznaczonego do pracy w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. W środę (22 maja) dokonano testu kompatybilności i oficjalnie przekazano maszyny przedstawicielom kopalni.

Pierwszy z zakupionych przez PG Silesia kompleksów pracuje w kopalni od czasu wznowienia przez nią wydobycia, czyli od kwietnia 2012 r.

Umowa na dostawę drugiego kompleksu ścianowego do PG Silesia została zawarta w październiku ub.r. Wart ponad 77 mln zł system wydobywczy został w pełni zaprojektowany i wykonany przez Famur. W jego skład wchodzą: kombajn ścianowy FS 400/3,3, 170 sztuk sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej Fazos 14/34, przenośnik zgrzebłowy ścianowy i podścianowy Nowomag oraz wyposażenie elektryczne.

- Nowoczesny kompleks ścianowy produkcji Famuru jest drugim kompletnym systemem wydobywczym, jaki dostarczymy do PG Silesia. Pierwszy sprawdził się już w wyjątkowo skomplikowanych warunkach górniczo-geologicznych, charakterystycznych dla pól wydobywczych czechowickiego zakładu. Jesteśmy przekonani, że kolejny zestaw maszyn i urządzeń ścianowych Famuru istotnie zwiększy efektywność wydobycia w Silesii przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracujących przy nim górników - powiedział podczas odbioru maszyn przez zarząd PG Silesia Ireneusz Tomecki, wiceprezes Famuru.

- Zakup pierwszego z kompleksów ścianowych Famuru jest bardzo dobrą inwestycją - jego praca przynosi kopalni wymierne efekty. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się na wybór oferty Famuru w przetargu na nowy kompleks. Niezwykle ważna w codziennym zarządzaniu zakładem jest dla nas optymalizacja kosztów wydobycia, w celu zagwarantowania odbiorcom jak najkorzystniejszej ceny końcowej produktu. Wierzymy, że możemy dostarczać jednocześnie tani i wysokokaloryczny węgiel, a nowy kompleks Famuru w istotny sposób pomoże nam zrealizować te założenia - powiedział po oficjalnym odbiorze maszyn Michal Heřman, prezes zarządu PG Silesia.

Pierwszy z zakupionych przez PG Silesia kompleksów Famuru pracuje w kopalni w Czechowicach-Dziedzicach od kwietnia 2012 r. Dostawę sprzętu sfinalizowano w grudniu 2011, a wartość kontraktu wyniosła 70,7 mln zł. Szczególnie istotnym elementem pierwszego kompleksu wydobywczego dla Silesi jest obudowa ścianowa Fazos 14/41, która została zaprojektowana specjalnie do zróżnicowanych warunków górniczo-geologicznych panujących w kopalni. Była to pierwsza na polskim rynku obudowa o bardzo dużym zakresie pracy, obejmującym od 1,6 do 4,1 m wysokości ściany, nie wymagająca zastosowania nadstawek na spągnicach oraz stosowania przedłużacza mechanicznego na stojaku hydraulicznym. Umieszczony na poziomie 681-747 metrów kompleks wydobywa 7000 ton urobku na dobę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.