Górnictwo: najtrudniejszy rok w historii JSW

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W 2015 r. kopalnie JSW wyprodukowały 16,3 mln t węgla, w tym 11,2 mln t koksowego i 5,2 mln t węgla do celów energetycznych. Łączna sprzedaż węgla wyprodukowanego przez kopalnie została zrealizowana na poziomie 16,6 mln t

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Grupa kapitałowa JSW zamknęła ubiegły rok stratą netto w wysokości 3,28 mld zł, choć EBIDTA - oczyszczona ze zdarzeń jednorazowych - była wyższa o 12,9 proc. niż rok wcześniej i wyniosła 513,8 mln zł. Na wyniku grupy zaciążyły głównie odpisy wynoszące ponad 3,2 mld zł, związane z utratą wartości aktywów węglowych i koksowych.

- W minionym roku na niekorzyść GK JSW działało utrzymujące się globalne spowolnienie gospodarcze, istotnie spadające z kwartału na kwartał ceny podstawowych produktów JSW, przerwa w wydobyciu związana z dwutygodniowym strajkiem, zagrożenie utratą płynności finansowej i ryzyko postawienia przez banki w stan wymagalności zadłużenia z tytułu wyemitowanych obligacji - podaje spółka w komunikacie.

Działająca w tak skrajnie niekorzystnych warunkach rynkowych grupa JSW musiała podjąć dalsze radykalne działania obniżające koszty funkcjonowania i ograniczające wypływ gotówki. Dzięki szeroko zakrojonym oszczędnościom udało się obniżyć jednostkowy gotówkowy koszt produkcji węgla do poziomu 307,10 zł na t, a więc o ponad 13 proc. w stosunku do 2014 r. Obniżeniu o 4,7 proc. uległ również jednostkowy gotówkowy koszt produkcji koksu W 2015 r. zatrudnienie w grupie zmniejszyło się z 34 120 osób do 32 172 osób, natomiast nakłady na inwestycje w całej GK JSW zostały obniżone łącznie o 37,3 proc.

- W tym roku kontynuujemy działania restrukturyzacyjne, szukamy dodatkowych oszczędności, radykalnie ograniczamy wydatki nie związane z podstawową działalnością i prowadzimy rozmowy z potencjalnymi nabywcami części aktywów przeznaczonych do zbycia. To pozwoli nam odzyskać równowagę finansową, szczególnie że obserwujemy już stabilizację na rynku cen węgli, a nawet widzimy szansę na lekki wzrost - podkreśla Tomasz Gawlik, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W 2015 r. kopalnie JSW wyprodukowały 16,3 mln t węgla, w tym 11,2 mln t koksowego i 5,2 mln t węgla do celów energetycznych. Łączna sprzedaż węgla wyprodukowanego przez kopalnie została zrealizowana na poziomie 16,6 mln t.

W segmencie koksowym wolumen sprzedaży koksu zmniejszył się w całym roku o 3,5 proc. w porównaniu z 2014 r., zaś produkcja koksu była wyższa o 5,1 proc., osiągając poziom 4,2 mln t. Średnio ceny koksu spadły o prawie 3 proc., co przyczyniło się do niższych o 12,5 proc. przychodów w tym segmencie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.