Górnictwo: na Barbórkę Bogdanka zapowiedziała przyjęcia

fot: Maciej Dorosiński

Przy okazji Barbórki w kopalni LW Bogdanka zapowiedziano plany rozwoju i zatrudnienie 300 nowych górników

fot: Maciej Dorosiński

- Kopalnia Bogdanka jest w dobrej sytuacji, w przyszłym roku zatrudni ponad 300 nowych pracowników - powiedział jej prezes Krzysztof Szlaga w poniedziałek, 4 grudnia, podczas uroczystości z okazji Barbórki.

Szlaga powiedział, że kopalnia Bogdanka jest w dobrej sytuacji, planuje poważne inwestycje.
- W przyszłym roku zatrudnimy ponad 300 osób w naszej spółce-matce, czyli w samej kopalni. Zwiększamy zatrudnienie widząc, co się dzieje na rynku, obserwując tę sytuację, ale bez żadnego hurraoptymizmu, spokojnie i tylko pod to, co rzeczywiście w długim terminie jesteśmy w stanie dostarczyć i sprzedać - powiedział.

Szlaga przypomniał, że niedawno Bogdanka uzyskała koncesję wydobywczą na nowe pole Ostrów, co oznacza, że kopalnia podwoiła swoje zasoby i przy obecnym poziomie wydobycia ma perspektywy pozyskiwania węgla na prawie 50 lat.

- W pierwszej kolejności chcemy wejść w złoże Ostrów wykorzystując infrastrukturę podziemną, bez budowy szybów. Budowa szybów zgodnie z naszą strategią w polu Ostrów jest przewidziana na lata 2025-2030 i po 2030 r. będziemy już korzystać w pełni ze złoża, zarówno poprzez infrastrukturę dołową jak i wykorzystując wybudowany kompleks szybowy - zaznaczył.

Szlaga podkreślił, że Bogdanka już przystąpiła do inwestycji pod ziemią.
- Zwiększyliśmy zakres robót przygotowawczych o 20 proc. Do końca tego roku zrobimy 29-30 km korytarzy, w przyszłym roku na pewno nie będzie to mniejsza liczba - powiedział.

Chcą być liderem kosztów w Polsce i... na świecie
Mija właśnie 35 lat od uruchomienia wydobycia w Bogdance - przypomniał Szlaga.
- Kopalnia jest liderem. Chcemy być liderem kosztowym całej branży, nie tylko w Polsce, ale - nie bójmy się tego powiedzieć - i na świecie - powiedział.

- Bogdanka działa dzisiaj jako zdrowy organizm. Codziennie są problemy, wyzwania, jakiś kłopot do rozwiązania. To normalne, tak musi być w każdej spółce, która chce się rozwijać. Radzimy sobie z tymi codziennymi problemami, bo nasz system odpornościowy, to w jaki sposób podejmujemy decyzje, kto je podejmuje, jak kompetentni są to ludzie, pomaga nam w rozwoju - dodał Szlaga.

W uroczystościach Barbórki w Bogdance uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz regionalnych, samorządowcy.

Najlepsze życzenia zarządowi kopalni i górnikom złożył listownie prezydent RP Andrzej Duda.
"Górnicy są społecznością wyjątkową, tak, jak wyjątkowy jest ich zawód, jak wyjątkowe znaczenie ma ich praca dla Polski. Świadczy o tym również historia i obecne sukcesy kopalni Bogdanka" - napisał prezydent.

Życzenia górnikom nadesłali też m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz premier Beata Szydło.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.