Górnictwo: laury dla Mistrzów Techniki w KGHM

1497179187 zelazny most rudna pl

fot: Gmina Rudna

System monitorowania zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most pozwala przewidywać oddziaływania obiektu na wody podziemne i powierzchniowe w okolicy

fot: Gmina Rudna

Cztery rozwiązania zgłoszone przez KGHM Polska Miedź nagrodzono w konkursie Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego, organizowanym przez Radę Federacji Stworzayszeń Naukowo Technicznych NOT Zagłębia Miedziowego.

Tytuł Mistrza Techniki za rok 2016 otrzymali:

KGHM Polska Miedź za "System monitoringu ładunku chlorków i siarczanów zawartych w wodach kopalnianych, pochodzących z odwodnienia kopalń KGHM" oraz Oddział ZG Polkowice-Sieroszowice za rozwiązanie "Maszyna wielozadaniowa typu ŁS-2 WIG – wraz z układem roboczym przeznaczonym do czyszczenia spod przenośników taśmowych".

Tytuł wicemistrza zdobył "Numeryczny model hydrogeologiczny 3D w strefie oddziaływania obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Żelazny Most". Rozwiązanie to przygotował Zakład Hydrotechniczny Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów.

Wyróżnienie przyznano Zakładowi Wzbogacania Rud za rozwiązanie "Poprawa bezpieczeństwa pracy w oddziale młynowni O/ZWR poprzez zastosowanie urządzenia do automatycznego załadunku i rozładunku prętów do młynów – UPM".

- Zwycięskie projekty są wdrażane w KGHM, ale mogą mieć też zastosowanie w innych gałęziach przemysłu - podkreślają służby prasowe koncernu miedziowego.

System monitoringu w Żelaznym Moście pozwolił zmniejszyć rachunki za zrzut wód do Odry o ponad 11 mln zł rocznie.
Maszyna wielozadaniowa czyści ponad 70 km przenościnków taśmowych w ZG Polskowice-Sieroszowice. Jest niewielka, a jej wysięgnić wygarnia urobek z trudno dostępnych miejsc, zwalnia od pracy ludzi w skrajnie trudnych warunkach.
Model hydrogeologiczny pozwala monitorować i z wyprzedzeniem przewidywać oddziaływanie Żelaznego Mostu (zakład unieszkodliwiania odpadów ze zbiornikiem o zaporach do wysokości 180 m n.p.m.) na wody podziemne i powierzchniowe.
Urządzenie UPM w Zakładzie Wzbogacania Rud zastępuje niebezpieczną pracę ludzi wewnątrz młynów przy obsłudze tzw. prętów.

W konkursie uhonorowano też tytułem wicemistrza techniki i wyróżnieniem dwie spółki Grupy KGHM: Inova Centrum Innowacji Technicznych i KGHM Zanam.

Nagrody wręczono w piątek (9 czerwca) podczas obchodów Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego w Legnicy. Najlepsze rozwiązania zostaną zgłoszone do Ogólnopolskiego Konkursu Mistrza Techniki FSNT-NOT - informuje biuro prasowe KGHM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.