Górnictwo: kto zostanie prezesem WUG?

fot: Maciej Dorosiński

Na ponad 200 zdarzeń niebezpiecznych w ostatnich w 10 latach w podziemnych zakładach górniczych ponad 80 to pożary endo i egzogeniczne - zauważają specjaliści WUG.

fot: Maciej Dorosiński

Minister energii ogłosił w poniedziałek (22 sierpnia) nabór na stanowisko prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej termin składania aplikacji upływa w dn. 2 września 2016 r. Obecnie obowiązki szefa nadzoru górniczego wykonuje Piotr Wojtacha. Poprzedni prezes Mirosław Koziura został odwołany 2 czerwca.

Kandydat na stanowisko szefa WUG musi posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, być obywatelem polskim, korzystać z pełni praw publicznych, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Ponadto musi posiadać: kompetencje kierownicze, co najmniej 6-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym; wykształcenie i wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "tajne" albo złożenie oświadczenia w sprawie poddania się postępowaniu sprawdzającemu w związku z dostępem do informacji niejawnych.

Wymagane jest także wykształcenie w dziedzinie nauk technicznych oraz znajomość języka angielskiego niemieckiego lub francuskiego na poziomie co najmniej B2.

Oferty kandydatów powinny zawierać: życiorys; list motywacyjny; pisemną koncepcję działania Wyższego Urzędu Górniczego (nie więcej niż 5 stron), kopię dowodu osobistego; kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie; kopie dokumentów potwierdzających co najmniej 6-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni staż na stanowisku kierowniczym (świadectwa pracy, zaświadczenia).

W aplikacji muszą znaleźć się także oświadczenia o: korzystaniu z pełni praw publicznych; nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; niekaralności zakazem zajmowania stanowisk kierowniczych w urzędach organów władzy publicznej lub pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi; wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów naboru na stanowisko Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Do tego konieczna jest kopia aktualnego poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "tajne" lub oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie poszerzonego postępowania sprawdzającego na podstawie ustawy o

Dokumenty należy złożyć w Ministerstwie Energii lub przesłać pocztą. Na zamkniętej kopercie należy umieścić adnotację: "NABÓR NA STANOWISKO PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO".

Nabór rozpocznie się od weryfikacji formalnej nadesłanych ofert. Potem odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna, zawierająca m.in. ocenę wiedzy kandydatów z zakresu spraw należących do właściwości WUG. Ocenie podana zostanie także prezentacja koncepcji działania WUG. Zweryfikowane zostaną także kompetencję kierownicze kandydata i znajomość języka obcego.

Zespół może przeprowadzić test wiedzy w celu wyłonienia kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.