Górnictwo: kotwienie dla obniżenia kosztów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W uroczystym podpisaniu porozumienia udział wzięli: zastępca naczelnego dyrektora ds. geoinżynierii i bezpieczeństwa przemysłowego GIG dr inż. Zbigniew Lubosik, p.o. prezesa JSW Daniel Ozon, prezes Joy Global (Poland) Grzegorz Kucharski oraz Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Trójstronne porozumienie, które ma przynieść realne obniżenie kosztów, podpisali 24 marca, przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Głównego Instytutu Górnictwa oraz spółki Joy Global (Poland). Dotyczy ono zastosowania samodzielnej obudowy kotwiowej w kopalniach JSW.

Celem wspólnego projektu tych trzech podmiotów jest opracowanie dokumentacji, odnoszącej się do systemów urabiania wykorzystujących technologię samodzielnego kotwienia oraz urządzeń mających zastosowanie w tych systemach, rozwoju technologii prowadzenia robót górniczych i zastosowanych urządzeń, innowacji i optymalizacji wykorzystania wyposażenia, a także zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa prac.

- Wdrożenie efektywnych technologii górniczych, stosowanych w amerykańskich i australijskich kopalniach, ma przyczynić się do realnego obniżenia koszów wydobycia węgla. Sygnatariusze przeprowadzą prace badawcze i opracują specjalistyczną dokumentację, dotyczącą możliwości bezpiecznego wykorzystania tej technologii w kopalniach JSW - wyjaśnia rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Obudowa kotwiowa jest powszechnie stosowana od wielu lat w światowym górnictwie węglowym. Stanowi ona podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających, wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych, wykonywanych w węglu.

- Doświadczenia kopalń amerykańskich i australijskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych - tłumaczy rzeczniczka JSW.

- Obecnie koszty robót przygotowawczych w kopalniach JSW stanowią poważną część kosztów wydobycia węgla, dlatego JSW szuka efektywniejszych rozwiązań. Stosowanie obudowy kotwiowej daje szansę na zmniejszenie nakładów finansowych ponoszonych w procesie przygotowania pola do eksploatacji - podkreśla Daniel Ozon, p.o. prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

O efektywności tej technologii może świadczyć fakt, że koszty wydobycia węgla w kopalniach w Australii i USA, stosujących powszechnie kotwie górnicze, są najniższe w świecie i cechują się małym współczynnikiem wypadkowości.

Sygnatariusze porozumienia będą współpracować w ramach projektu rozwojowego dotyczącego zastosowania systemów urabiania wykorzystujących technologię samodzielnego kotwienia i urządzeń do tego służących.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.

Enea zabezpiecza dostęp do gazu z terminalu na Bałtyku i wkracza na globalny rynek

Enea uzyskała rezerwację mocy w terminalu gazowym FSRU 2. Oznacza to zabezpieczenie dostępu do infrastruktury, która umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego drogą morską. To kolejny ważny krok w realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Grupy Enea. 

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.