Górnictwo: konsultacje w Kompanii Węglowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zarząd Kompanii Węglowej nie zmienia stanowiska w sprawie sprzedaży Jastrzębskiej Spółce Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice

fot: Jarosław Galusek/ARC

W piątek 10 stycznia od 9.00 kolejna runda konsultacji przedstawicieli central związkowych z zarządem Kompanii Węglowej w sprawie programu restrukturyzacyjnego spółki. Związkowcy uważają, że ta runda rozmów jest " prawdopodobnie ostatnią".

Związki zawodowe o dotychczasowych rozmowach na temat restrukturyzacji spółki mówią: "nie przyniosły uzgodnień co do treści tego programu". Strony przede wszystkim dzielą kwestie
• łączenia kopalń,
• redukcji zatrudnienia w administracji i
• sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przypomnijmy, że 3 stycznia, zarząd Kompanii Węglowej przedstawił stronie związkowej trzy warianty rozwiązań dotyczących planowanych zwolnień wśród pracowników administracji.

W pierwszym wariancie doszłoby do zwolnienia 905 osób (a nie 1020, jak podawano wcześniej) z przyczyn ekonomicznych.

W drugiej opcji 60 proc. pracowników planowanych do zwolenienia miałoby zapewnioną pracę w spółkach-córkach Kompanii.

Trzeci wariant zakłada, że nie byłoby redukcji zatrudnienia, ale pod warunkiem, że obniżone zostałyby wynagrodzenia to odstąpienie od zwolnień kosztem znacznego obniżenia wynagrodzeń.

Związki zawodowe (jak na razie) nie akceptują któregokolwiek z tych wariantów. Również zarząd Kompanii Węglowej nie zmienia stanowiska w sprawie sprzedaży Jastrzębskiej Spółce Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice.

Zarząd oświadczył, że gdyby Kompania nie sprzedała tej kopalni, to by uniknąć problemów związanych z wypłatą wynagrodzeń, trzeba byłoby, między innymi, zawiesić wypłatę tzw. czternastek na co najmniej trzy lata.

Sęk w tym, że związkowcy sprzeciwiają się sprzedaży tej kopalni argumentując. Uważają, że sprzedawanie jednego z najlepszych zakładów wydobywczych w Kompanii jest nieracjonalne. Nie zgadzają się także na łączenie kopalń, twierdząc, że takie "rozwiązanie sprowadza się w praktyce do tworzenia nowych bytów administracyjnych i nie przynosi zakładanych oszczędności".

Reprezentanci związków zawodowych w przesłanym do portalu górniczego nettg.pl komunikacie stwierdzają, że dążąc do poprawy wyników finansowych spółki, "zarząd Kompanii powinien skupić się na kwestii wprowadzenia skuteczniejszych rozwiązań dotyczących sprzedaży węgla, bo w tym obszarze ich zdaniem leży jedna z głównych przyczyn obecnych problemów firmy". W opinii związkowców "nadmierne cięcie kosztów w efekcie doprowadzi do pogorszenia i tak już bardzo trudnej sytuacji w Kompanii Węglowej".

- Rozmowy służą osiągnięciu kompromisu i niezmiennie liczymy, że konsultacje uda się zakończyć porozumieniem ze stroną społeczną - powiedział w czwartek PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Potwierdził, że wobec pierwotnej wersji projektu zarząd KW zaproponował w nim pewne ustępstwa, ale takie, które nie wpływają negatywnie na osiągnięcie wskazanych w programie naprawczym celów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.