Górnictwo: KHW uzgodnił wstępne warunki porozumienia z obligatariuszami

fot: Maciej Dorosiński

Holding gwarantuje absolwentom szkół prace w swoich kopalniach na stanowiskach robotniczych. Ponadto dla najlepszych uczniów przewidziane są stypendia.

fot: Maciej Dorosiński

Katowicki Holding Węglowy (KHW), który cztery lata temu wyemitował warte ponad 1 mld zł obligacje, uzgodnił wstępne warunki porozumienia z obligatariuszami. Podpisanie tzw. umowy standstill zaplanowano na piątek (7 października) - dowiedziała się PAP w holdingu i resorcie energii.

Umowa standstill to porozumienie dłużnika z wierzycielami, będące wstępem do właściwej umowy restrukturyzacyjnej. W tego typu umowie strony deklarują chęć rozmów na temat restrukturyzacji zadłużenia, a wierzyciele zawieszają wymagalność roszczeń i nie podejmują egzekucji.

- Wstępne warunki takiego porozumienia zostały już uzgodnione i zaakceptowane zarówno przez KHW, jak i obligatariuszy. Po podpisaniu w piątek umowy standstill prowadzone będą negocjacje właściwej umowy restrukturyzacyjnej, która powinna zostać zawarta przed końcem tego roku - powiedział w czwartek (6 października) PAP pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Ministerstwa Energii.

Informację o wstępnym porozumieniu z obligatariuszami nieoficjalnie potwierdziły źródła PAP w KHW, choć oficjalnie holding nie komentuje na razie tych informacji.

- W związku z prowadzonymi przez spółkę rozmowami dotyczącymi jej przyszłości, wstrzymujemy się od podawania informacji dotyczących stanu finansowego. Będziemy mogli o tym poinformować po przyjęciu konkretnych ustaleń - powiedział PAP rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Jak dowiedziała się PAP w holdingu, spółka terminowo spłaca odsetki od obligacji, nie była natomiast w stanie wykupić w terminie transzy obligacji. W czwartek Dziennik Gazeta Prawna napisał, że jeden z obligatariuszy bierze pod uwagę złożenie wniosku o upadłość spółki. Ustalenie warunków porozumienia standstill oddala taką groźbę.

Jesienią 2012 r. holding wyemitował warte ponad 1 mld zł obligacje. Program emisji przeprowadziło konsorcjum pięciu banków: PKO BP, Nordea, BZ WBK, BNP Paribas i DZ Bank. Były to obligacje pięcioletnie, z dwuletnim okresem karencji i trzyletnim czasem na spłaty. Ich zabezpieczenie to hipoteki na majątku pozaprodukcyjnym oraz zastawy rejestrowe.

Obecnie KHW pracuje nad programem restrukturyzacji, w ramach którego - jak informowali latem tego roku przedstawiciele Ministerstwa Energii - inwestorzy (Enea, Węglokoks i TF Silesia) mają zasilić holding kwotą ok. 700 mln zł - poprzez dokapitalizowanie KHW lub wniesienie kapitału do spółki celowej z udziałem holdingu. Częścią planu naprawczego ma być także umowa restrukturyzacyjna z obligatariuszami, wydłużająca w czasie termin wykupu obligacji.

KHW jest jedną z trzech największych śląskich spółek węglowych. Docelowo ma działać pod szyldem Polskiego Holdingu Węglowego. Resort energii rozważa też połączenie KHW ze spółką Węglokoks Kraj, do której należy kopalnia Bobrek-Piekary.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.