Górnictwo: KHW chce przekazać do SRK szyb kopalni Wieczorek

fot: Andrzej Bęben/ARC

Cała kopalnia Wieczorek zbliża się do końcowego okresu działalności, wobec wyczerpywania się złóż węgla

fot: Andrzej Bęben/ARC

Katowicki Holding Węglowy chciałby przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń szyb Poniatowski swojej kopalni Wieczorek - w ramach programu naprawczego. Pozwalające na to zapisy ustawy o działalności górnictwa węgla kamiennego obowiązują do końca br.

Jak wynika ze źródeł PAP zbliżonych do władz Holdingu, spółka planuje być w tej sprawie gotowa do końca roku. Przekazanie szybu Poniatowski SRK mogłoby wówczas nastąpić w tym terminie lub w perspektywie ustawowego przedłużenia takiej możliwości, czego zamiar rząd sygnalizował niedawno Komisji Europejskiej.

Szyb Poniatowski (historycznie Nickisch) to jeden z pięciu szybów katowickiej kopalni Wieczorek (pozostałe to: Pułaski, Roździeński, Giszowiec i Wschodni). Znajduje się naprzeciw dyrekcji kopalni mieszczącej się na skraju znanego zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Wydobycie w jego rejonie zakończyło się już przed laty; odtąd pełnił inne funkcje, m.in. podsadzkowe i wentylacyjne.

Cała kopalnia Wieczorek zbliża się do końcowego okresu działalności, wobec wyczerpywania się złóż węgla. Według wcześniejszych informacji wydobycie tam ma być prowadzone do 2020 r. Od 2017 r. ma zacząć się proces likwidacji zakładu przeróbczego Wieczorka i połączenia zakładu pod ziemią z kopalnią Staszic (węgiel ma trafiać do tamtejszego zakładu przeróbki).

Przekazanie szybu Poniatowski kopalni Wieczorek do SRK byłoby kolejnym takim działaniem KHW w bieżącym roku. Z końcem maja Holding podpisał umowę przekazania Spółce znacznej części dawnej kopalni Mysłowice (po odłączeniu jej od perspektywicznego zakładu Wesoła). Podobną umowę przekazania przynoszącego rocznie 200 mln zł strat tzw. ruchu Boże Dary, należącego do kopalni Murcki-Staszic, zawarto z końcem czerwca.

W następstwie znowelizowanej 22 stycznia br. ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwiła sfinansowanie przez państwo działań wobec przejętych przez SRK kopalń (w tym świadczeń dla ich pracowników) obok kopalń Holdingu trafiły tam zakłady przynoszące największe straty Kompanii Węglowej: Brzeszcze, Centrum i Makoszowy.

Jak poinformowało 8 grudnia w komunikacie przedstawicielstwo Polski przy UE, przedstawiciele rządu przekazali Komisji Europejskiej, że Polska zmieni złożony wcześniej wniosek o notyfikowanie pomocy publicznej dla kopalń. Polska poinformowała KE m.in. o zamiarze kolejnej zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego; w szczególności przedłużenia możliwości zbywania majątku do SRK i programu osłon socjalnych dla pracowników.

Przekazywanie zbędnej infrastruktury do SRK to element działań naprawczych wdrażanych w tym roku przez spółki węglowe, wśród nich KHW. Holding w październiku informował, że wdrożenie uzgodnionego wcześniej ze związkami programu naprawczego KHW, dało spore efekty. Według ówczesnych informacji dzięki programowi redukcja kosztów w 2016 r. w porównaniu z 2014 r. ma wynieść 460 mln zł netto - o 60 mln zł więcej niż zakładał plan.

Realizując program spółka optymalizowała koszty, zatrudnienie, majątek i wydobycie. Jej sytuację płynnościową poprawiła sprzedaż Zakładu Energetyki Cieplnej spółce DK Energy (za ponad 250 mln zł). KHW poprawił też kondycję m.in. dzięki wyegzekwowaniu należności z firm ubezpieczeniowych - ponad 70 mln zł. Kolejne dziesiątki milionów złotych są przedmiotem sporu z ubezpieczycielami - chodzi m.in. o ubezpieczenie majątku utraconego po kwietniowej katastrofie w rudzkiej części kopalni Wujek - ruchu Śląsk.

Prognozując w poprzednich miesiącach tegoroczny wynik finansowy spółka szacowała, że odnotowaną na półrocze stratę 109,5 mln zł uda się zmniejszyć do "maksymalnie dwucyfrowej" wartości. W kolejnych miesiącach spółka ma nadal poprawiać wynik, prognozując na koniec 2016 r. jego "dobry poziom".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.