Górnictwo: KGHM po III kwartale

fot: lubin.pl

KGHM za ewentualne opóźnienia w dostawach może zapłacić kary

fot: lubin.pl

KGHM Polska Miedź po dziewięciu miesiącach tego roku wypracował zysk netto w wysokości 2 245 mln zł - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe koncernu. Jednostkowy zysk spółki w III kwartale br. wyniósł natomiast 520 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły w III kwartale 4,17 mld zł wobec 5,1 mld zł w trzecim kwartale 2012 r.

Jak wynika z raportu kwartalnego opublikowanego w czwartek (14 listopada) przychody ze ze sprzedaży miedzi i wyrobów z miedzi stanowiły 74 proc., a srebra 18 proc. ogółu przychodów ze sprzedaży KGHM w III kwartale br. W tym okresie w KGHM wyprodukowano 108 tys. t miedzi w koncentracie.

"Dzięki zwiększeniu wydobycia, mimo pogorszenia jakości urobku, nieznacznie wzrosła produkcja miedzi w koncentracie. Koszty rodzajowe, z wyłączeniem wsadów obcych oraz podatku od niektórych kopalin, wzrosły jedynie o dwa procent. Główną przyczyną tego wzrostu jest zwiększenie zakresu górniczych robót przygotowawczych. Spółka zakłada zwiększenie produkcji w odniesieniu do prognozy w IV kwartale br." - czytamy w komunikacie, który dotarł do redakcji portalu góniczego nettg.pl.

- Zysk netto spółki po dziewięciu miesiącach bieżącego roku wyniósł 2 245 mln złotych. Z uwagi na niesprzyjające warunki makroekonomiczne Spółka podjęła szereg działań w obszarach produkcji i sprzedaży co pozwoliło osiągnąć wynik netto powyżej konsensusu oczekiwań inwestorów. Działania proefektywnościowe są kontynuowane w IV kwartale br. - wyjaśnia Jarosław Romanowski, I wiceprezes zarządu.

Stabilną produkcję w przeliczeniu na miedź ekwiwalentną utrzymuje również KGHM International, gdzie gotówkowy jednostkowy koszt produkcji (C1) zmniejszył się w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o trzynaście procent. Projekt Sierra Gorda realizowany jest zgodnie z harmonogramem.

- Istotne są dla nas priorytety strategiczne - podkreśla Herbert Wirth, prezes zarządu.

- To po pierwsze uruchomienie kopalni Sierra Gorda, zapewnienie stabilnych, wysokich przepływów pieniężnych, stworzenie globalnej organizacji, dalsze doskonalenie kompetencji i kontynuacja ścieżki wzrostu - dodaje prezes Wirth.

Kopalnia Sierra Gorda jest najszybciej budowaną kopalnią w Chile. Na terenie budowy działa 249 firm, pracuje blisko dziewięć i pół tysiąca osób a ponad czterysta jest zatrudnionych w biurach w Antofagaście i Santiago. Już w II kwartale zostały zawarte umowy na transport koncentratu i usługi portowe. Dzięki długoterminowym umowom zagwarantowano także dostawy energii elektrycznej. Drugim, po Sierra Gorda najważniejszym projektem KGHM International, jest projekt podziemnej kopalni Victoria, gdzie w ramach prac eksploracyjnych udokumentowano ponad dwa miliony ton miedzi ekwiwalentnej. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na przełomie lat 2018 - 2019.

 

 

 

 

Produkcja miedzi elektrolitycznej wyniosła 131 tys. t, w tym 91 tys. t ze wsadów własnych (narastająco w okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. odpowiednio 417 tys. t i 304 tys. t) oraz 320 t srebra metalicznego (po trzech kwartałach 864 t).

Koszty rodzajowe w III kwartale 2013 r. ukształtowały się na poziomie 3.437 mln zł, a po wyłączeniu wartości wsadów obcych (1.020 mln zł) oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin (442 mln zł) wyniosły 1.975 mln zł i były na poziomie kosztów analogicznego okresu roku ubiegłego.

Sprzężony jednostkowy koszt produkcji miedzi elektrolitycznej (koszt całkowity przed pomniejszeniem o wartość metali szlachetnych) w III kwartale 2013 r. wyniósł 23.029 zł/t, podobnie jak rok wcześniej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.