Górnictwo: KGHM obejmuje patronat nad kierunkiem Automatyka i robotyka w głogowskiej uczelni

fot: KGHM

Wydobycie w ZG Polkowice – Sieroszowice rozpoczęło się w 1968 r. Kierunkiem rozwoju dla zakładu jest zagospodarowanie bogatego złoża w przyległym obszarze Głogów Głęboki - Przemysłowy

fot: KGHM

KGHM dba o szkolnictwo wyższe na Dolnym Śląsku wspierając najbardziej pożądane na rynku pracy zawody. Miedziowy koncern objął właśnie patronatem kierunek Automatyka i robotyka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie - poinformowały portal netTG.pl słuzby prasowe spółki.

Porozumienie w tej sprawie podpisali wiceprezesi KGHM Adam Bugajczuk i Dariusz Świderski, rektor PWSZ w Głogowie Katarzyna Rusak oraz prezes Centrum Badań Jakości Wacław Szetelnicki.

– Opieka nad kierunkiem „automatyk” jest naszą odpowiedzią na sytuację na rynku pracy. Już teraz musimy zadbać o wykwalifikowane kadry i zapewnić sobie dopływ specjalistów do realizacji strategicznych kierunków, w tym KGHM 4.0 – powiedział podczas uroczystości wiceprezes KGHM ds. rozwoju Adam Bugajczuk.

Rektor uczelni Katarzyna Rusak dodała, że misją i obowiązkiem ustawowym PWSZ jest jak najlepsze przygotowanie studentów do przyszłej pracy w wyuczonym zawodzie. 

– Podpisane dziś porozumienie otwiera nowy rozdział w kształceniu inżynierów na oferowanych przez nas kierunkach. Daje możliwość połączenia wiedzy i doświadczeń obu stron – podkreśliła.

Ciągły rozwój urządzeń elektroenergetycznych, automatyki oraz informatyki sprawia, że zawód automatyka z każdym rokiem staje się coraz bardziej kluczowy, a absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie praktycznie od ręki.

– Transformacja cyfrowa i tworzenie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych wspierających procesy Spółki jest czynnikiem warunkującym jej konkurencyjność oraz pozycję na rynku. Nawet w tak, wydawałoby się, tradycyjnej branży jak górnictwo i hutnictwo. KGHM swoimi działaniami wpisuje się w globalny trend rynkowy dla firm przemysłowych – dodał wiceprezes KGHM ds. produkcji Dariusz Świderski. 

Magdalena Wróbel, dyrektor naczelny ds. zasobów ludzkich w KGHM przypomniała, że spółka dba o kadry przyszłości już na poziomie szkół średnich. W Zagłębiu Miedziowym funkcjonuje 9 zespołów szkół z klasami pod patronatem KGHM, w ramach powołanego w 2018 r. programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. W roku szkolnym 2020/2021 w programie uczestniczy ponad 1900 uczniów.

Porozumienie podpisane pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą w Głogowie oraz Centrum Badań Jakości umożliwi studentom połączenie zajęć teoretycznych z zajęciami praktycznymi, w ramach szkolnictwa dualnego.

– Jest to znakomity sposób na rozwijanie kompetencji technicznych, które są niezbędne z punktu widzenia pracodawcy. Jest to także sposób na to, aby absolwenci tych kierunków byli gotowi do wejścia na rynek pracy w chwili ukończenia edukacji – mówiła Magdalena Wróbel.

Studia dualne to popularny sposób kształcenia specjalistów zwłaszcza w krajach zachodnioeuropejskich. KGHM współpracuje m.in. z Politechnika Wrocławską i Uczelnią im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.