Górnictwo: kandydat na prezydenta Peru chce wsparcia dla kopalń

1446820961 peru gold mining unep org

fot: unep.org

Prowizoryczne nielegalne kopalnie w Peru zatrudniają na czarno nawet sto tysięcy górników przy płukaniu złotonośnych mułów

fot: unep.org

Górnictwo stało się osią kampanii prezydenckiej w Peru. Były prezydent i obecny kandydat Alan Garcia obiecuje 6-procentowy wzrost gospodarczy rocznie, głównie dzięki przyciągnięciu inwestycji w górnictwo.

66-letni lider centro-lewicowej Amerykańskiej Ludowej Partii Rewolucyjnej zapowiedział też, że we współpracy z władzami lokalnymi odblokuje jak najwięcej zamrożonych dziś projektów wydobywczych.

Do 2021 r. Garcia zamierza zredukować skrajne ubóstwo do poziomu 10 proc. populacji (z 23 proc. w zeszłym roku).

Tłuste lata surowcowego boomu
Po raz ostatni Garcia rządził Peru w latach 2006-2011, gdy ceny na większość surowców wydobywanych w tym kraju, jak miedź, złoto, srebro, szybowały w górę a państwo notowało nawet 9-procentowy wzrost PKB rocznie. Zarazem za jego rządów zwolniono z więzien bosów narkotykowych a Peru stało się niesławnym liderem w eksporcie kokainy na świecie.

Górnicze podatki dla gmin
Garcia stwierdził, że Peru jest niewątpliwie "krajem górniczym" i jako taki powinien rozwijać projekty górnicze, szczególnie w biednych regionach górskich w Andach. Pomysłem kandydata jest przesunięcie podatków płaconych przez kopalnie z budżetu państwa bezpośrednio do gmin górniczych.

Przeciwnicy kopalń zablokowali miliardy
W zeszłym roku przeciwnicy górnictwa we władzach Peru zablokowali inwestycje warte 21,5 mld dol., niwecząc tak duże projekty jak kopalni miedzi Tia Maria korporacji Southern Cooper's (notowanej na giełdach w Nowym Jorku i Londynie) o wartości 1,4 mld dol. czy kopalni miedzi i złota Conga (spółki giełdowej Newmont Mining), która oferowała nakłady 5 mld dol.

Koleje i liberalizacja
Garcia obiecał budowę kolei do transportu surowców z kopalń andyjskich do portów nad Pacyfikiem. Zapowiedział też legalizację małych, prywatnych kopalń złota. Proces liberalizacji w górnictwie złota rozpoczęła obecna administracja w 2012 r., po czym drastycznie zmieniła kierunek, kryminalizując nielegalne wydobycie. Mimo to niekontrolowana przez państwo produkcja złota w Peru wzrosła pięciokrotnie w ciągu 6 lat a branża zatrudnia na czarno 100 tys. górników (prawie połowa w regionie Madre de Dios). Nielegalne górnictwo złota przynosi więcej zysków, niż handel narkotykami.

Żyła (nielegalnego) złota
Peruwiański nadzór bankowy wykrył od 2010 r. i przekazał śledczym ponad 3 tys. podejrzanych transakcji o wartości łącznie 8 mld dol. między instytucjami finansowymi. 44 proc. z tych transferów pieniędzy przypisuje się nielegalnemu górnictwu, 31 proc. - narkobiznesowi, 7 proc. - korupcji a resztę przemytowi, unikaniu podatków itp.

Paru jest na świecie trzecim producentem miedzi, srebra, cynku i cyny oraz siódmym dostawcą złota. W eksporcie peruwiańskim górnictwo odpowiada za 60 proc. obrotów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.