Górnictwo: JSW w ostatnim dniu lipca chciałaby przekazać do SRK wyodrębnioną część ruchu Jastrzębie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopalnia Jas-Mos jest obecnie częścią kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) w ostatnim dniu lipca br. chciałaby przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) wyodrębnioną część ruchu Jastrzębie, będącego częścią kopalni Jastrzębie-Bzie. Wraz z majątkiem SRK przejęłaby część pracowników, chcących skorzystać z osłon socjalnych.

W ub. tygodniu zatrudniająca ponad 22 tys. osób JSW rozpoczęła wśród załogi akcję informacyjną dotycząca - po wejściu w życie nowelizacji tzw. ustawy górniczej - możliwości korzystania z osłon socjalnych po przejściu do SRK. Chodzi o tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, którym do emerytury zostało więcej niż cztery lata, oraz jednorazowe 120-tysięczne odprawy pieniężne dla tych, którzy przepracowali w górniczej spółce - na dole lub na powierzchni - co najmniej rok.

Z osłon będą mogli korzystać także obecni pracownicy tych kopalń JSW, które nie będą likwidowane, muszą jednak przenieść się do kopalni Jastrzębie-Bzie, skąd - wraz z częścią majątku tego zakładu - trafią do SRK. Rozpoczęta w JSW akcja informacyjna służy pozyskaniu informacji, ilu pracowników jest zaineresowanych takim rozwiązaniem.

Pracownicy JSW SA zostali poinformowani o możliwości skorzystania z osłon w przypadku przejścia do SRK. Trwa zbieranie informacji od zainteresowanych - wyjaśnił we wtorek PAP rzecznik JSW Sławomir Starzyński.

Dodał, że obecni pracownicy kopalni Jastrzębie-Bzie, chcący pracować dalej, nie muszą przechodzić do innej kopalni, ponieważ mogą nadal pracować w części Bzie. Miejsca pracy są zagwarantowane - zapewnił rzecznik JSW. Kilka tygodni temu zarząd JSW dał 10-letnie gwarancje zatrudnienia wszystkim pracownikom firmy.

Według informacji spółki, do SRK nie trafi cały ruch Jastrzębie, ale jego wyodrębniona część - obszar górniczy Jastrzębie III, znajdujący się w granicach administracyjnych miasta Jastrzębie-Zdrój oraz gminy Mszana.

W obszarze górniczym Jastrzębie III na powierzchni zakładu zlokalizowanych jest szereg obiektów budowlanych. Obszar ten, ze względu na ograniczenie możliwości dalszego wydobycia węgla, zaklasyfikowano jako aktywa przeznaczone do przekazania SRK. Przekazanie wyodrębnionej części kopalni mogłoby nastąpić w dniu 31 lipca 2021 r. - poinformował PAP rzecznik spółki.

Ruch Jastrzębie to pozostałość dawnej kopalni Jas-Mos (Jastrzębie-Moszczenica), której nieprodukcyjna część została przekazana do SRK jesienią 2016 roku wraz z grupą ok. 1,6 tys. pracowników. Obszar, gdzie były jeszcze opłacalne do eksploatacji złoża węgla, pozostał wówczas częścią kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Kilka lat później ruch Jastrzębie został z tego podmiotu wydzielony i połączony administracyjne z nowo budowaną kopalnią Bzie, która - po zakończeniu trwającej inwestycji - będzie eksploatować strategiczne dla JSW złoże węgla Bzie-Dębina. Teraz część ruchu Jastrzębie ma trafić do SRK.

Przekazywanie zbędnego majątku kopalń do SRK w celu likwidacji ze środków budżetowych ma umożliwić nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Przygotowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych projekt nowelizacji jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. MAP zakłada w projekcie, że ustawa wejdzie w życie 1 lipca tego roku.

Projekt nowelizacji m.in. wydłuża możliwość przekazywania przeznaczonych do likwidacji kopalń do spółki restrukturyzacyjnej (by tam likwidować je ze środków budżetowych) do końca 2023 roku oraz zwiększa wysokość jednorazowej odprawy pieniężnej dla odchodzących z pracy górników do 120 tys. zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.