Górnictwo: JSW ufunduje stypendia dla uczniów szkół górniczych

fot: Maciej Dorosiński

Pniówek fedruje sześcioma ścianami: K2, C4, B2, W5, N3 i C1. Najniższą ścianą jest C4. Ma 2 metry. Najwyższa to C1, liczy 3,6 m. I ona jest właśnie najwydajniejsza z wszystkich sześciu

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o ufundowaniu stypendiów uczniom szkół o profilu górniczym, z którymi Spółka zawarła porozumienie. Stypendia mają zachęcić absolwentów do pracy w kopalniach JSW - poinformowały portal nettg.pl służby prasowe firmy. 

Wysokość stypendium będzie wynosić 250 zł brutto miesięcznie począwszy od roku szkolnego 2018/2019. Pieniądze zostaną wypłacone osobom kształcącym się w szkołach, z którymi Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła porozumienia. Do otrzymania takiego stypendium uprawnieni będą ci uczniowie, którzy w miesiącu, za który przyznawane jest stypendium nie mieli nieusprawiedliwionej nieobecności. Ponadto po zakończeniu każdego roku szkolnego Jastrzębska Spółka Węglowa przyzna nagrodę specjalną dla trzech najlepszych uczniów klas górniczych z każdej szkoły objętej porozumieniem: 1 500 zł, 1 000 zł oraz 800 zł brutto.

- Mamy świadomość, że w związku z kryzysem, jaki dotknął branżę górniczą w poprzednich latach, młodzież ostrożnie podchodzi do pracy w górnictwie. Dlatego musieliśmy podjąć odpowiednie kroki, aby zachęcić młodych ludzi do nauki zawodu górnika i w ten sposób zapewnić sobie wykwalifikowaną kadrę w naszych kopalniach – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.

Absolwenci objęci programem stypendialnym zobowiązani zostaną do podjęcia pracy w kopalniach JSW, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem Spółki.

W ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa na nowo podjęła inicjatywę współpracy ze szkołami kształcącymi w zawodach górniczych. Do tej pory podpisano pięć porozumień. Szkoły objęte programem stypendialnym to: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach, Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach, Branżowa Szkoła I Stopnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach, Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 im. Porozumienia Jastrzębskiego w ZSZ w Jastrzębiu-Zdroju w Zespole Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie oraz Zespół Szkół w Czerwionce - Leszczynach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.