Górnictwo: JSW publikuje wyniki za pół roku

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W trakcie szkolenia omówiona zostanie pozycja wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w branży górniczej.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

7,77 mln ton węgla, w tym 5,47 mln ton węgla koksowego i 2,3 mln ton węgla do celów energetycznych wyprodukowały kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej w pierwszym półroczu 2015 r.

W komunikacie nadesłanym do portalu górniczego nettg.pl, w którym JSW publikuje półroczne wyniki czytamy m.in., że "Pierwsza połowa 2015 r. nie przyniosła przełomu na światowym rynku węgla koksowego, jego notowania ponownie się obniżyły, niższe niż w poprzednich okresach były również ceny koksu. Odpowiedzią JSW na niesprzyjające warunki rynkowe była dalsza redukcja kosztów jednostkowych, co stało się możliwe dzięki rosnącej produkcji oraz działaniom oszczędnościowym".

Plan JSW na cały 2015 rok zakłada wyprodukowanie 16,4 mln ton węgla. Rok wcześniej kopalnie należące do Spółki wydobyły 13,9 mln ton węgla, z tym że kopalnia Knurów-Szczygłowice dołączyła do JSW dopiero 1 sierpnia. W I kwartale nastąpiła natomiast ponad 2-tygodniowa przerwa w wydobyciu węgla spowodowana strajkiem.

Relatywnie wysoka produkcja pierwszego półrocza wraz z konsekwentnie wdrażanymi oszczędnościami spowodowały, że jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia węgla był aż o 16,3 proc. niższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej i wyniósł 325 złotych na tonę. W drugim kwartale br. wyniósł on 306 złotych na tonę.

- Niestety pomimo znaczącego spadku jednostkowego gotówkowego kosztu wydobycia węgla, głównie na skutek spadku cen i odpisu aktualizującego majątek, wynik netto Grupy Kapitałowej za I półrocze 2015 wyniósł minus 623,5 mln złotych - czytamy w komunikacie.

Średnia cena sprzedaży podstawowego produktu JSW, czyli węgla koksowego do odbiorców zewnętrznych spadła w pierwszym półroczu w ujęciu rocznym o 5,8 proc. do 401,21 złotego.

- Jednak większy, m.in. na skutek przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice, wolumen wydobytego i sprzedanego węgla spowodował, że przychody Grupy JSW wzrosły w okresie styczeń-czerwiec br. o prawie 12 procent do 3,502 mld złotych - napisano.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) za pierwsze półrocze wyniósł 15,0 mln złotych wobec 196 mln złotych rok wcześniej. Był on jednak obciążony głównie przez dokonany odpis z tytułu utraty wartości kopalni Krupiński w wysokości 211,2 mln złotych. Oczyszczona EBITDA za pierwszą połowę 2015 roku wzrosła do 329,4 mln złotych w porównaniu do 171 mln złotych rok wcześniej.

GK JSW dążąc do zabezpieczenia płynności finansowej oprócz ograniczania kosztów dokonała ograniczenia nakładów inwestycyjnych, koncentrując się na produkcji węgla koksującego. Nakłady inwestycyjne spadły w pierwszym półroczu w ujęciu rok do roku o ponad 28 procent, zamykając się kwotą 553,1 mln złotych. Utrzymano nakłady głównie na te projekty, które mają bezpośredni wpływ na zwiększenie produkcji węgla koksowego.

- Naszym nadrzędnym celem w sytuacji niezwykle niekorzystnych warunków rynkowych jest trwałe obniżanie kosztów i koncentracja na najbardziej rozwojowych obszarach działalności, a więc wydobyciu węgla koksowego. Niska baza kosztowa daje szansę skorzystania z każdego, nawet niewielkiego odreagowania cen na rynku węgla koksowego - stwierdza Robert Kozłowski, zastępca prezesa JSW ds. Ekonomicznych.

Stan środków pieniężnych i lokat krótkoterminowych JSW na koniec czerwca br. wyniósł 545 mln złotych i w stosunku do marca tego roku spadł on o zaledwie 25 mln zł.

Spółka kontynuuje działania restrukturyzacyjne: radykalnie ogranicza wszystkie wydatki niezwiązane z podstawową działalnością i przegląda niezwiązane z nią aktywa.

Zarząd spółki zachęca pracowników, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne do przechodzenia na emerytury, co wraz ze znaczącym ograniczeniem przyjęć na wszystkie stanowiska przynosi już wymierne oszczędności. W ciągu pół roku stan zatrudnienia w JSW zmniejszył się o 1200 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.