Górnictwo: jeden koncern, trzy kopalnie, trzy miliardy zysku

fot: Jarosław Galusek/ARC

Warunki eksploatacyjne KGHM określane są jako trudne. Średnio w ciągu roku głębokość eksploatacji powiększa się od 4 do 7 metrów

fot: Jarosław Galusek/ARC

Rosnąca głębokość eksploatacji, coraz większe wydobycie i zmniejszająca się średnia zawartość miedzi w urobku - to tendencje, które charakteryzowały górnictwo rud miedzi w Polsce w 2013 r.

- Mówiąc o górnictwie rud miedzi w Polsce, mamy na myśli trzy zakłady górnicze należące do KGHM Polska Miedź: ZG Lubin, ZG Polkowice-Sieroszowice i ZG Rudna - precyzuje Ryszard Biernacki, dyrektor Departamentu Inżynierii Produkcji w KGHM.

Podziemny remanent
Biernacki przypomina, że obszar górniczy KGHM wynosi 466 km kw. Znajduje się na nim 27 czynnych szybów wydobywczych, a dwa kolejne szyby są obecnie drążone. W podziemnych wyrobiskach górniczych, znajdujących się na poziomach od 440 do 1200 m pod ziemią, pracuje ponad 11,5 tys. pracowników własnych i prawie 6 tys. pracowników firm obcych. Oznacza to, że podczas jednej zmiany na swoich stanowiskach pracy znajduje się 4,5 tys. osób. Wyrobiska wentylacyjne KGHM mają łączną długość 17 000 m. W firmie, w której znajdują się 82 pola eksploatacyjne, pracują 32 oddziały wydobywcze. W ciągu jednej doby na powierzchnię trafia 110 tys. t urobku, a do wyrobisk wtłacza się 433 tys. m sześc. powietrza na minutę. W ciągu technologicznym kopalni pracuje 1200 maszyn należących do spółki oraz 250 maszyn firm obcych.

- Kopalnie KGHM mają ponad 50-letnią tradycję. W 2013 r. spółka otrzymała koncesję na wydobywanie złóż do roku 2064. W zasobach objętych aktualną koncesją wydobywczą znajduje się ponad 1,4 mld t rudy o zawartości do 1,96 proc. miedzi - relacjonuje Biernacki.

Rośnie głębokość i zagrożenia
Warunki eksploatacyjne KGHM określane są jako trudne. Średnio w ciągu roku głębokość eksploatacji powiększa się od 4 do 7 m. Prognozowana miąższość złoża w najbliższych 10 latach spadnie o pół metra. Zjawisko to determinuje dobór maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy wydobyciu.

- Wraz z głębokością aktywizują się zagrożenia naturalne. Wyzwaniem i koniecznością dla KGHM jest poszukiwanie nowych technologii, aby bezpieczniej i efektywniej eksploatować złoże - konkluduje Biernacki.

Obok tąpań i zawałów jednym z najdotkliwszych zagrożeń towarzyszących pracy górników KGHM jest zagrożenie klimatyczne. Na głębokości 1200 m temperatura w wyrobiskach wynosi 50 st. C. Wyzwaniem dla kadry inżynierskiej, dotyczącym szukania nowych technologii i ograniczania ryzyka, są także zagrożenie gazowe oraz wyrzuty gazów i skał.

Rośnie również wydobycie
Jak wskazuje dyrektor Biernacki, działalność produkcyjna KGHM to ciągłe udoskonalanie technologii wybierania i infrastruktury produkcyjnej.

- W ciągu ostatnich 5 lat nastąpił wzrost wydobycia rud miedzi, ale nastąpiło też zmniejszenie zawartości miedzi w wydobywanym urobku. Poziom produkcji utrzymany jest dzięki większej masie urobku - wyjaśnia.

Ulepszanie technologii sprawia też, że w uzyskiwanym koncentracie rośnie ilość miedzi i srebra.

Wprawdzie oficjalne wyniki koncernu za rok 2013 zostaną dopiero ogłoszone, ale z dotychczasowych podsumowań wynika, że założone plany zostały wykonane. Wydobycie wyniosło 30,1 mln t, a średnia zawartość miedzi w urobku 1,59 proc. Z produkcji własnej, która osiągnęła poziom 401 tys. t, i wsadów obcych KGHM Polska Miedź wyprodukował 548 tys. t miedzi elektrolitycznej. Wynik finansowy netto za rok 2013 (przy utrzymaniu się założonych cen miedzi, srebra i kursach walut) oszacowany został na 3,2 mln zł. W związku ze zwiększającą się głębokością eksploatacji i rosnącymi zagrożeniami naturalnymi w spółce wzrosły zarówno koszty wydobycia, jak i koszt jednostkowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.