Górnictwo: Inwestycję w KGHM realizowano przez jedenaście lat

fot: Krystian Krawczyk

KGHM chce przeznaczyć pieniądze na inwestycje w nowoczesne technologie zwiększające wydajność produkcji

fot: Krystian Krawczyk

W KGHM Polsk Miedź zakończono zgłębianie kluczowego dla przyszłości KGHM szybu GG-1. To najgłębsza tego rodzaju budowla górnicza w Polsce, a zarazem w Europie. Liczy 1342,2 m.

Inwestycja związana jest z obszarem górniczym „Głogów Głęboki – Przemysłowy”, który obejmuje swoimi granicami część zasobów rudy miedzi rozpoznanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku w kategorii rozpoznania C-1 i C-2, zawartych we wcześniejszych dokumentacjach złożowych „Retków - Ścinawa”, „Głogów” i „Bytom Odrzański”.

Wydzielenie obszaru „Głogów Głęboki – Przemysłowy” poprzedzone zostało szczegółową analizą techniczno-ekonomiczną, która pozwoliła uznać wydzielone zasoby rudy miedzi z tego złoża jako spełniające kryteria przemysłowości.

Pierwsze wejście wyrobiskami przygotowawczo-rozpoznawczymi na obszar górniczy GG-P nastąpiło w czerwcu 2005 r. i zostało wykonanie przez załogę ZG Rudna.

W ramach realizowanych prac udostępniających na obszarze „Głogów Głęboki – Przemysłowy”, prócz zgłębienia szybu GG-1, zaplanowano również rozbudowę centralnej klimatyzacji oraz budowę podstawowych wyrobisk górniczych i ich wyposażenia.

Szacowane zasoby przemysłowe rudy miedzi to blisko 265 mln ton, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40 proc., co stanowi  około 1/4 zasobów miedzi i około 1/3 zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Do udostępnienia i eksploatacji złoża wykorzystuje się infrastrukturę techniczną kopalni Rudna i Polkowice-Sieroszowice. Maksymalna głębokość zalegania złoża sięga aż 1385 m.

Szyb zaczęto pogłębiać 11 lat temu. Obecnie generalny wykonawca - Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa prowadzi prace wykończeniowe. Jak podano, szyb GG-1 będzie szybem wdechowym, służącym do transportu materiałów i ludzi, a na powierzchni zostanie zabudowana stacja klimatyzacyjna i komora pomp głównego odwadniania na podszybiu. Szyb został wyposażony w kaskadowy system odwodnienia mający chronić go przed zalaniem. Ostatni taki system, oczywiście nie tak nowoczesny, budowano w szybie SG-2 ponad dwadzieścia lat wcześniej.

Inwestycja pozwoli  KGHM na utrzymanie zaplanowanego poziomu wydobycia rudy ze złóż krajowych przez następne 20-30 lat.

Warto wiedzieć, że najgłębsze kopalnie ma świecie działają w Republice Południowej Afryki. Liderem w tym względzie jest kopalnia złota Mponeng, która przekroczyła głębokość 4 km. Górnicy pracują tam na poziomach od 2400 do 4000 m. Z racji pokaźnych zasobów szacuje się, że Mponeng będzie jeszcze pogłębiana. W Polsce szyb VI kopalni Budryk pogłębiono do 1320 m.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.