Górnictwo: akcjonariusze JSW do związkowców w JSW

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wydarzeniem mijającego roku był bez wątpienia lipcowy debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, "w związku z zaognieniem sytuacji i strajkami w Jastrzębskiej Spółce Węglowej", wystosowało list otwarty "do przewodniczących 50 związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej". - Apelujemy (...) o nie blokowanie koniecznych w spółce zmian i reform - napisał do związkowców Jarosław Dominiak, prezes SII.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) jest największą organizacją zrzeszającą inwestorów giełdowych w Polsce, która działa od 1999 r. i należy do europejskich organizacji inwestorskich Euroshareholders i Euroinvestors oraz Światowej Federacji Inwestorów WFIC. Stowarzyszenie zrzesza obecnie ponad 9500 członków

SII podkreśla, że reprezentuje "tysiące inwestorów mniejszościowych, którzy inwestują swoje oszczędności m.in w prywatyzowanych państwowych spółkach" i przez to nie może być obojętne na "sytuację spółki JSW, a w szczególności jej akcjonariuszy...".

"Z ogromnym szacunkiem i zrozumieniem podchodzimy do ciężkiej pracy, jaką Państwo, jako przedstawiciele związków zawodowych wykonują na rzecz pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Reprezentujecie Państwo branżę, która pomimo obecnych trudności, ma przed sobą przyszłość i perspektywiczne wyzwania, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski" - przypomina SII. "Reprezentujecie także branżę, która jednocześnie wymaga głębokich reform oraz wyrzeczeń każdej ze stron, zwłaszcza w kontekście drastycznego spadku cen węgla na światowych rynkach. Dlatego, aby przetrwać ten trudny czas i wyjść z niego wzmocnionym, potrzebny jest dialog i kompromis. Potrzebne są mechanizmy poprawiające efektywność. Bez oszczędności, bez wprowadzenia motywacyjnych systemów pracy, bez rezygnacji z niektórych przywilejów, bez zgody na zmianę układów zbiorowych, słowem bez realnego, kompletnego dostosowania do praw rynku wszystkich mechanizmów działania górnictwa - wyjście z kryzysu będzie bardzo trudne, kosztowne albo wręcz niemożliwe. Natomiast konsekwencje tego odczujemy wszyscy" - ostrzega Stowarzyszenie.

W liście otwartym, który został przesłany do wiadomości m.in. prezesowi Rady Ministrów, ministrowi gospodarki, ministrowi Skarbu Państwa i prezesowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest stwierdzone:

"Fakty są takie, że od momentu giełdowego debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w lipcu 2011 roku, wartość spółki bardzo znacząco się obniżyła. Ponieważ jest to spółka, której działalność jest oparta na wydobyciu surowca, jej wycena, jak i w szczególności osiągane przez spółkę wyniki finansowe, w dużym stopniu zależą od czynników zewnętrznych, w tym światowych cen węgla.
W tym czasie liczba związków zawodowych w Państwa firmie wzrosła z 34 do 50, a stopień uzwiązkowienia sięgnął 125%, (ci sami pracownicy należą do wielu organizacji)" - podkreśla prezes Dominiak.

Stowarzyszenie zwraca się do liderów związkowych z prośbą o zrozumienie, kto i w jakim wymiarze jest właścicielem JSW.

"Prawda jest też taka, o czym przedstawiciele związków zawodowych często zapomina ją, że aż 45% akcji JSW należy do prywatnych inwestorów mniejszościowych, w tym do tysięcy akcjonariuszy, których reprezentuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, a Skarb Państwa kontroluje pozostałe 55% akcji. Dlatego też, jako współwłaściciele oraz reprezentanci wielu inwestorów indywidualnych, jesteśmy żywotnie zainteresowani losem i przyszłością Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a zwłaszcza inicjatywami zmierzającymi do wzrostu jej efektywności. Dlatego też rozumiejąc Państwa racje, popieramy działania Zarządu zmierzające do uczynienia z JSW firmy, działającej na w pełni rynkowych warunkach. Co również w tym przypadku istotne, wśród obecnych oraz byłych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest spore grono akcjonariuszy spółki, więc tym bardziej za zasadne należy uznać dążenie do znalezienia rozwiązań, które będą w interesie wszystkich interesariuszy spółki."

Za kim opowiadają się członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w zaistniałym sporze wynika jednoznacznie ze wcześniejszych stwierdzeń. Żeby jednak nikt nie miał wątpliwości, to na koniec w liście otwartym padają takie stwierdzenia:

"Apelujemy zatem o nie blokowanie koniecznych w spółce zmian i reform. Leży to zarówno w interesie pracowników, Państwa, jako przedstawicieli związkowców, jak i współwłaścicieli spółki. Wierzymy, że razem możemy wiele zyskać na kompromisie - z jednej strony Państwo mogą zachować miejsca pracy i wpłynąć bezpośrednio na poprawę kondycji firmy, a z drugiej strony przeprowadzenie niezbędnych w obecnych warunkach działań wpłynąć powinno na rynkową wycenę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tak rozumiemy wspólną kategorię zysku, a tym samym przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej."

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.