Górnictwo: ile osób skorzystało dotąd z osłon socjalnych?

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W Spółce Restrukturyzacji Kopalń wyłoniony będzie wkrótce zarząd na nową kadencję

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Spośród ponad 12,7 tys. pracowników, którzy wraz z majątkiem wygaszanych kopalń trafili w minionych trzech latach do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), blisko 9 tys. skorzystało dotąd z osłon socjalnych - urlopów górniczych i odpraw - wynika z danych SRK.

Na osłony socjalne dla odchodzących górników spółka otrzymała w latach 2015-2017 prawie 850 mln zł dotacji z budżetu państwa.

Skorzystanie z osłon umożliwia tzw. ustawa górnicza. Odprawy i urlopy górnicze przysługują uprawnionym pracownikom, którzy z macierzystych kopalń trafiają - wraz z przekazywanym przez spółki węglowe majątkiem - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Od 2015 r. do SRK trafiło w sumie ponad 12,7 tys. pracowników kopalń lub tzw. ruchów górniczych: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek 1 i Śląsk.

Zgodnie z zapowiedziami Polskiej Grupy Górniczej, do końca marca do SRK ma być przekazana pozostała część katowickiej kopalni Wieczorek. Nie zapadły natomiast decyzje, czy do SRK trafi ostatecznie także kopalnia Sośnica w Gliwicach (zakład realizuje program naprawczy) i część Ruchu Rydułtowy kopalni ROW (resort energii zapowiedział niedawno korektę planów dotyczących tego zakładu).

Z finansowanych z budżetu państwa świadczeń skorzystało dotychczas blisko 9 tys. osób, które odeszły na urlopy przedemerytalne lub otrzymały jednorazowe odprawy pieniężne. Najliczniejszą, 6-tysięczną grupę stanowią górnicy dołowi, którzy skorzystali z urlopów górniczych. Przysługują one pracownikom zatrudnionym pod ziemią, którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata.

W przypadku pracowników zatrudnionych w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, aby przejść na urlop, czas pozostały do emerytury nie może być dłuższy niż trzy lata - takie świadczenia w SRK otrzymały dotychczas 524 osoby.

Podczas urlopu przedemerytalnego pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, co wraz z częścią należnych nagród daje nawet ok. 90 proc. wynagrodzenia.

Z jednorazowych odpraw po przejściu do SRK korzystają osoby zatrudnione na powierzchni, które przepracowały w górnictwie co najmniej pięć lat i mają do emerytury nie ponad rok. Wysokość odpraw jest zróżnicowana. Odchodzący otrzymują przy tym standardowe odprawy wynikające z Kodeksu pracy. Dotąd z odpraw pieniężnych skorzystało w SRK 2420 osób.

Przedstawiciele spółki restrukturyzacyjnej przypominają, że nie każdy uprawniony może natychmiast skorzystać z przysługujących osłon socjalnych przewidzianych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wynika to z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w likwidowanych kopalniach i utrzymania tam minimalnego zatrudnienia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.