Górnictwo: Gazeta Wyborcza donosi

fot: Andrzej Bęben/ARC

I Beata Szydło, i Jarosław Grzesik uważają, że potrzebna jest strategia rozwoju górnictwa węgla kamiennego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Solidarność negocjuje z PiS alternatywną wobec rządowej strategię dla górnictwa, twierdzi Gazeta Wyborcza. W zamian oferuje polityczne poparcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Związkowcy za plecami rządu PO-PSL, z którym wiąże ich ważne porozumienie dotyczące ratowania górnictwa, opracowują razem z posłami PiS alternatywną strategię dla tej branży.

Według ustaleń gazety plan opozycji będzie oparty na tym przygotowanym przez rząd na początku roku. Dominik Kolorz, powiedział Wyborczej, że z jego nieoficjalnych informacji wynika, iż prezesi spółek energetycznych porozumieją się w tej sprawie już z nową władzą.

- Mają nadzieję, że dzięki temu zachowają swoje posady, podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności

Tyle Wyborcza.

Portal górniczy nettg.pl przypomina, że w lipcu PiS przedstawił oficjalnie, podczas konwencji programowej w Katowicach, zaryst polityki względem górnictwa węgla kamiennego i energetyki. Pierwsze zadanie dla nowego rządu to kwestia odnowienia polskich elektrowni i stabilizacji sektora wydobycia węgla kamiennego - napisano w dokumentach programowych. PiS zapowiada audyt geologiczny, techniczny i finansowy śląskich kopalń i to nie na poziomie spółek, ale poszczególnych zakładów górniczych.

Partaia mająca aktualnie najwyższe notowania w sondażach wyborczych wyraźnie artykułuje swój negatywny stosunek do dekarbonizacyjnej polityki UE. I zamierza starać się, by Unia uświadomiła sobie unikatowy charakter polskiej gospodarki opartej na węglu. Twierdzi, że w "różnych obszarach różne kraje mają warunki specjalne i nie ma powodu, abyśmy w sprawie użycia własnego węgla w gospodarce nie mogli uzyskać specjalnych warunków". Partia wychodzi naprzeciw kreatorom unijnej ekopolityki i zapowiada, że "stworzy warunki do wdrożenia na skalę przemysłową nowych technologii chemicznej przeróbki węgla".

"Całością projektów i koordynować dotychczas rozproszone po różnych resortach części administracji istotne dla sektora energetycznego i wydobycia surowców energetycznych" zarządzać ma nowy resort - Ministerstwo Energetyki i Surowców. By nie zwiększać administracji rządowej, gdy ono powstanie, resort skarbu byłyby stopniowo "wygaszany".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.