Górnictwo: Fiasko rozmów w PGG. Protesty coraz bliżej

Rozmowy, które odbyły się w środę (12 stycznia), pomiędzy związkami zawodowymi i zarządem Polskiej Grupy Górniczej dotyczące postulatów płacowych nie przyniosły porozumienia. Strony spisały protokół rozbieżności, co otwiera drogę do protestów.

Spotkanie prowadzone w obecności mediatora trwało około 1,5 godziny. Rozmowy zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności.

To jednak nie koniec rozmów. Przedstawiciele pięciu największych central związkowych z PGG w czwartek o godz. 11 mają spotkać się z przedstawicielami rządu w Ministerstwie Aktywów Państwowych w Warszawie.

- Zakończyliśmy mediacje w obecności pani mediator. Spisaliśmy protokół rozbieżności, podpisaliśmy go i robimy swoje. Na kopalniach „idzie” dalej referendum, które kończy się jutro rano. Koło południa będziemy znali wyniki, będziemy wiedzieli, jak załogi się do tego ustosunkowały, a harmonogram działań pozostaje bez zmian. Jutro jedziemy do Warszawy na rozmowy chociaż nie wiem po co. Potem będziemy się spotykać z pozostałymi związkami i decydować o dalszych działaniach – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w PGG oraz przewodniczący całej górniczej „Solidarności”.

- To były najdziwniejsze mediacje jakie w swoim życiu prowadziliśmy. W poniedziałek poproszono nas, żeby w środę jeszcze raz spotkać się z mediatorem. My w dobrej wierze przystaliśmy na to spotkanie, a dzisiaj przed rozpoczęciem spotkania dostaliśmy zaproszenie z MAP-u do Warszawy na jutro. Na tym spotkaniu ma być omawiana sytuacja PGG i postulaty strony społecznej. Czyli w Warszawie już zdecydowano, nie wiem, czy dzisiaj rano, czy wczoraj wieczorem, że porozumienia nie będzie. Pozostaje tylko pytanie do tych ludzi rządzących, co oni wyprawiają, po co tę szopkę odstawiają i po co ściągają nas tutaj – dodał Rafał Jedwabny, przewodniczący Sierpnia 80 w PGG.

Postulaty strony związkowej to wypłaty jednorazowej rekompensaty finansowej za przepracowane od września do grudnia soboty i niedziele (ma to być 1,5 tys. zł dla pracowników dołowych i odpowiednio mniej w przypadku pozostałych pracowników) oraz wzrostu średniego wynagrodzenia w spółce do 8200 zł wobec 7829 zł obecnie.
Podpisanie protokołu rozbieżności otwiera drogę do protestów. W środę rano w zakładach PGG rozpoczęło się referendum strajkowe. Będzie wiążące, jeśli weźmie w nim udział co najmniej połowa spośród niespełna 38 tysięcznej załogi. Wtedy, jeśli większość z uczestników głosowania opowie się za strajkiem, to związki zgodnie z ustawą o sporach zbiorowych będą mogły przeprowadzić legalną akcję protestacyjną.

Przedstawiciele sztabu protestacyjno-strajkowego powołanego w PGG już zapowiedzieli kolejną blokadę wysyłki węgla z kopalń PGG do elektrowni. Przypomnijmy, że związkowcy już dwukrotnie zorganizowali takie akcje. Protestujący najpierw prowadzili ostrzegawczą akcję blokowania wysyłki węgla w dniach od 21 do 23 grudnia, a następnie kolejną prowadzoną przez dwie doby - od 4 do 6 stycznia. Tym razem protest ma się rozpocząć 17 stycznia i być prowadzony do odwołania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.