Górnictwo: Eksploatacja w pokładzie 207 prowadzona jest dwoma frontami wydobywczymi

1671259208 zaloga janina arc

fot: ARC/Tauron Wydobycie

Górnicy oddziału G-1

fot: ARC/Tauron Wydobycie

W Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu (Tauron Wydobycie) trwa eksploatacja ściany 709 w pokładzie 207 na poziomie 800 m. To pierwsza ściana o długości przekraczającej 300 m, a zarazem jedna z najdłuższych ścian wydobywczych w polskim górnictwie węgla kamiennego. Jej wybieg wynosi 1320 m, a zakładana zdolność wydobywcza 10 tys. t węgla na dobę.

Uruchomienie ściany nr 709 w ZG Janina wpłynęło automatycznie na poprawę efektywności i wydajności produkcji poprzez koncentrację wydobycia w pokładzie 207. Eksploatacja jest tam prowadzona dwoma frontami wydobywczymi. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki dobremu rozpoznaniu geologicznemu, zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia oraz przemodelowaniu scenariusza prowadzenia ścian wydobywczych w partii K1, w której zlokalizowana jest nowo uruchomiona ściana. Pierwotny projekt zakładał bowiem eksploatację trzech ścian o długościach ok. 200 m. Poprzez wykonywane roboty wiertnicze i wyprzedzające, w trakcie drążenia wyrobisk przygotowawczych, można było dokonać zmiany koncepcji rozcięcia partii i w miejsce trzech ścian zaprojektować dwie o długości ponad 300 m. Takie rozwiązanie pozwoliło ograniczyć długość wyrobisk niezbędnych do rozcięcia pól eksploatacyjnych łącznie o ok. 1850 m i zmniejszyć ilość przezbrojeń, co w efekcie przełożyło się na ograniczenie kosztów o ok. 65 mln zł. 

Warto także wspomnieć, że ścianę 709 udało się zazbroić w ciągu zaledwie 6 tygodni. A to dzięki zaangażowaniu i sprawnemu działaniu brygad likwidacyjno-zbrojeniowych i zastosowaniu transportu całych sekcji obudów zmechanizowanych, bez konieczności ich demontażu, zarówno z powierzchni, jak również z likwidowanej ściany w tym samym pokładzie. Zastosowano rozwiązanie polegające na wyposażeniu szybu Janina VI w klatkę wielkogabarytową o nośności 24 t. Bliźniacze rozwiązanie widnieje również w projekcie wyposażenia drążonego szybu Grzegorz w ZG Sobieski. Pozwoli to na sprawny i wydajny przebieg procesów logistyki na etapie eksploatacji złoża Dąb.

Przykłady z Libiąża i Jaworzna potwierdzają słuszność przyjętych rozwiązań technicznych dla funkcjonalności szybów – wskazuje kierownictwo spółki Tauron Wydobycie.

ZG Janina jest kopalnią posiadającą duże zasoby węgla energetycznego. Prowadzi działalność w złożach Janina, Wisła I oraz Wisła II-1. Ich zasoby przemysłowe wynoszą 330,7 mln t, a operatywne 160,4 mln t. To plasuje libiąską kopalnię w czołówce polskich zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny i wpływa również na żywotność kopalni.

Warto wiedzieć, że zgodnie z założeniami transformacji energetycznej i umową społeczną, zakłady górnicze w Jaworznie i Libiążu ulokowane zostały w grupie kopalń przeznaczonych do likwidacji w ostatnim etapie osiągania przez Polskę neutralności klimatycznej, czyli w 2049 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.