Górnictwo: dobre praktyki, które warto naśladować

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Poznaliśmy już zwycięzców zakończonego niedawno konkursu „Na początek 180 dni bez wypadku”, organizowanego przez Wyższy Urząd Górniczy wraz z Fundacją „Bezpieczne Górnictwo im prof. W. Cybulskiego”.

Oprócz laureatów w poszczególnych kategoriach, kapitułą konkursu przyznała jedno wyróżnienie za „działalność prewencyjną”. Przyznano je Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek-Piekary. Wprowadzono tam wparcie psychologiczne dla pracowników którzy ulegli wypadkom.

Jak wyjaśnia rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, osiem kopalń przedstawiło rozwiązania, które są warte tego, by w przyszłości wdrożyć je w innych zakładach:

KS Kłodawa: wprowadzenie karty obserwacji stanowiska pracy zawierające raport z obserwacji (uwagi, działania potencjalnie niebezpieczne, korygujące). Osoby dozoru dokonują anonimowej obserwacji w czasie 30 minut. Celem tych kart i raportów jest eliminacja zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych lub wypadkowych.

ZGH Bolesław - Kopalnia Olkusz-Pomorzany: coroczny konkurs dla dzieci pracowników zakładu ,,Mamo, tato – pracuj bezpiecznie, zabudowa tzw. "zwierciadła bezpieczeństwa” duże lustro w miejscu przejścia załogi przed zjazdem z opisem "On odpowiada za Twoje bezpieczeństwo”.

KWK Bobrek-Piekary: wparcie psychologiczne dla pracowników którzy ulegli wypadkom.

KWK ROW Ruch Jankowice: program adaptacji zawodowej pracowników.

KWK ROW Ruch Rydułtowy: szkolenia i promowanie wiedzy z zakresu bhp z wykorzystaniem internetu, wprowadzenie programu ,,Wynalazczość” – gdzie zgłoszone mogą być pomysły racjonalizatorskie promujące bezpieczna pracę.

KWK ROW Ruch Chwałowice: wprowadzenie w nowoopracowanych projektach technicznych zapisów dotyczących drogi poruszania się załogi do i z miejsc pracy.

KWK Mysłowice-Wesoła i KWK Wieczorek: konkursy bhp - "Bezpieczny pracownik”, "Bezpieczny sztygar”, "Bezpieczny oddział”, Bezpieczny pracownik roku”, wprowadzono program "5 minut dla bezpieczeństwa” – osoby dozoru mające bezpośredni nadzór nad pracownikami zobowiązane są do przeprowadzania raz w tygodniu dodatkowego instruktażu. Każdy pracownik ma możliwość zapoznania się z cotygodniowym szkoleniem bhp telefonicznie.

KWK Ziemowit: wdrożono nowoczesne systemy zabezpieczeń przy pracy na wysokościach.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.