Górnictwo: czescy związkowcy chcą szefa z regionu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jan Fabian zadecydował m.in. o przeniesieniu siedziby OKD z centrum Ostrawy (na zdjęciu) do do pomieszczeń kopalni Darkov znajdującej się na peryferiach aglomeracji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Czeskie związki zawodowe działające w górnictwie węgla kamiennego chłodno przyjęły wiadomość o rezygnacji prezesa zarządu Jana Fabiana z funkcji prezesa zarządu spółki OKD z dniem 31 grudnia br. Jaromir Pytlik, szef Porozumienia Związków Zawodowych w OKD, powiedział dziennikarzowi portalu górniczego nettg.pl, że odchodzącego szefa spółki wspomina jako człowieka pracowitego, doskonałego fachowca w dziedzinie górnictwa i dobrego negocjatora. Jak wiadomo, Jan Fabian jest Słowakiem, na co dzień posługującym się językiem słowackim, również w kontaktach pomiędzy czeskimi współpracownikami i związkowcami.

- Język słowacki jest bardzo podobny do czeskiego, choć czasem wynikały problemy w komunikacji - zwrócił uwagę Jaromir Pytlik.

Informacja o zamiarze powierzenia funkcji kierowniczej w zarządzie OKD Dale'owi Ekmarkowi została równie chłodno przyjęta jak decyzja dotychczasowego szefa spółki.

- Amsterdam jest dość daleko od Ostrawy. Byłoby dobrze, gdyby wreszcie na czele spółki stanął ktoś z menagerów związanych z regionem, znający jego problemy. Obecna sytuacja w OKD jest bardzo skomplikowana i wynika z wielu powodów - zwrócił uwagę Pytlik.

Tymczasem pojawiły się już pierwsze komentarze po decyzji Jana Fabiana. Wytyka mu się m.in. podjęcie zbyt pochopnych działań antykryzysowych, w tym zmianę siedziby zarządu firmy z centrum Ostrawy do pomieszczeń kopalni Darkov, na peryferiach aglomeracji. Fakt ten miał rzekomo osłabić prestiż firmy, która była postrzegana wcześniej jako jedna z najprężniejszych w Czechach.

Marek Sibrt, rzecznik OKD powiedział, że Jan Fabian, po odejściu z firmy, zostanie w Czechach i ma zamiar pracować jej rzecz spółki w charakterze doradcy.

Nowy dyrektor zarządzający, Amerykanin Dale Ekmark, który swą funkcję obejmie 1 stycznia 2014 r. od pół roku mieszka w Ostrawie. Do tej pory pracował na rzecz OKD w charakterze doradcy.

Spółka NWR, właściciel kopalń OKD, swoje straty za trzy kwartały br. ocenia na 528 mln euro. Tylko w trzecim kwartale strata wyniosła ponad 122 mln euro. Dla porównania, w analogicznym okresie 2012 r. NWR wypracowała zysk w kwocie ponad 34 mln euro. Spółka OKD zatrudnia obecnie 12 tys. pracowników etatowych i ponad 2 tys. pracowników zewnętrznych - podał portal Financni Noviny.

Polskie górnictwo węgla kamiennego, w którym funkcjonuje 30 kopalń, po 9 miesiącach 2013 r. zanotowało stratę w wysokości 71,8 mln zł (ok. 18 mln euro). Na ten wynik wpłynęła przed wszystkim ponad 300- milionowa strata Kompanii Węglowej. Prywatna spółka OKD skupia jedynie 4 kopalnie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.