Górnictwo: coraz bliżej celu na głębokości 1340 m

1455700880 wieza szybu gg 1 1

fot: PeBeKa

Zabudowano w szybie cztery konstrukcje stalowe pomostów ze zbiornikami i pompami, 600 wsporników kablowych, 1600 uchwytów kablowych, ponad 4 kilometry kabli zasilających i 3,5 kilometra kabli sterowniczych

fot: PeBeKa

W Kwielicach k. Polkowic (woj. dolnośląskie) od 2010 r. budowany jest przez PeBeKa SA szyb GG-1. Umożliwi on dostęp do pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 m. Budowa będzie zakończona w 2019 r. Zamontowanie ostatniego pierścienia tubingowego w szybie na początku lutego oraz zabudowanie nowoczesnego systemu odwadniania umożliwiły kolejną fazę inwestycji - dalsze głębienie GG-1, tym razem w obudowie betonowej.

Złoża rudy występują w strefie poniżej poziomu 1200 m, na północ od obecnie eksploatowanych pokładów w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice I oraz Rudna I i II. Dostęp do tych zasobów zabezpieczy ciągłość wydobycia rud miedzi na wiele lat. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1 to głębokość - około 1340 metrów oraz średnica w świetle obudowy, która wynosi 7,5 m. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa jest generalnym wykonawcą całej inwestycji.

Do zabudowy pierwszego odcinka GG-1 pracownicy PeBeKa użyli 466 żeliwnych pierścieni tubingowych (jeden taki pierścień tubingowy zwiększa głębokość szybu o 1,5 m) . Zabezpieczają one szyb od głębokości 9,9 metra do poziomu 710,3 metra. To najbardziej narażony na zalanie obszar szybu przechodzący przez zawodnione trzeciorzędowe piaski i zawodnione warstwy piaskowca.

- Kolejne segmenty pierścieni były skręcane najpierw ze sobą na połączeniach pionowych, a później na połączeniu poziomym przymocowywane były do poprzedniego pierścienia. Ostatecznie pomiędzy elementami nie pozostają nawet milimetrowe prześwity - wyjaśnia Tadeusz Rutkowski, nadsztygar górniczy KRG Szyby.

Ostatni pierścień tubingowy zamontowano na początku lutego. Przez kolejne miesiące szyb będzie się powoli rozmrażał, a pomiędzy pierścieniami tubingowymi mogą pojawiać się wycieki wody, które będą uszczelniane przy pomocy cementu i środków chemicznych.

Dla pełnej ochrony GG-1 przed wodą w szybie zamontowano nowoczesny system odwadniania. Ostatni raz tego typu rozwiązanie realizowane było w szybie SG-2 ponad dwadzieścia lat temu. Instalację zaprojektowano tak, aby wyprowadzała wodę na powierzchnię, ponieważ pod szybem brak jest wyrobisk, do których można byłoby odprowadzać wodę.

To z technicznego punktu widzenia było dużym przedsięwzięciem.

Zabudowano w szybie cztery konstrukcje stalowe pomostów ze zbiornikami i pompami, 600 wsporników kablowych, 1600 uchwytów kablowych, ponad 4 kilometry kabli zasilających i 3,5 kilometra kabli sterowniczych. Zamontowano także armaturę dodatkową - zawory i klapy zwrotnych czujników. Wraz z postępem prac przy dalszym głębieniu szybu GG-1 w obudowie betonowej dobudowywane będą dalsze elementy systemu odwadniania, aż do planowanej głębokości szybu - 1340 m.

- Zabudowanie ostatniego pierścienia tubingowego na głębokości 710 metrów oraz zamontowanie instalacji odwadniającej to ważne wydarzenie - podkreśla Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA. - Oznacza, że wydrążyliśmy ponad połowę planowanej głębokości GG-1 i odpowiednio zabezpieczyliśmy szyb przed wodą. Rozpoczynamy teraz kolejny etap inwestycji. Wyszliśmy już z warstwy mrożenia i dalsze głębienie odbywać się będzie z wykorzystaniem technologii obudowy betonowej. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że drążenie GG-1 przebiega zgodnie z planem.

Szyb GG-1, którego budowa ruszyła latem 2010 r., zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, w odległości około pół kilometra na północny zachód od centrum Kwielic. Samo głębienie rozpoczęto w grudniu 2013 r. To 31. szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź, która umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi.

PeBeKa to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Buduje obiekty podziemne i powierzchniowe na dla górnictwa, transportu i komunikacji, przemysłu, a od niedawna również w branży związanej z ochroną środowiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.