Górnictwo: Ceny surowców energetycznych na rynkach światowych są nadal bardzo wysokie

1456841890 glapinski adam

fot: YT

Adam Glapiński w 1972 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) i od 1974 r. związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca

fot: YT

 - Ceny surowców energetycznych na rynkach światowych są nadal bardzo wysokie - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak dodał, wewnątrz banków centralnych toczy się żywa dyskusja, jak działać i jak rozłożyć te działania w czasie.

Glapiński przypomniał, że w środę Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc., a więc bardzo znacząco. Stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej

Według Glapińskiego w gospodarce globalnej trwa ożywienie aktywności popandemiczej. Przewiduje się, że ogólnie, wzrost globalnego PKB w 2021 roku wyniesie ponad 6 proc., a więc bardzo przyzwoicie w dłuższej perspektywie czasowej. - W przyszłym roku koniunktura najprawdopodobniej na świecie pozostanie korzystna, ale istnieje kilka czynników niepewności - to jest pandemia, ceny surowców, przerwane łańcuchy dostaw, wydłużony łańcuchy dostaw, wzrost kosztów dostaw także - powiedział Glapiński na konferencji Ocena bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

 Jak dodał, obserwujemy bardzo rozwój sytuacji pandemicznej na świecie, w poszczególnych gospodarkach (...). - Monitorujemy też bardzo uważnie ceny surowców, w szczególności ropy naftowej - wskazał.

Jak mówił, ceny surowców energetycznych na rynkach światowych są nadal po pandemii bardzo wysokie, bardzo wysokie. Ropa naftowa przejściowo trochę staniała, (...), ale i tak w listopadzie była na rynku globalnym o ponad 80 proc. droższa niż przed rokiem. - Węgiel był o ponad dwa droższy w listopadzie niż rok wcześniej, a gaz ziemny ponad pięciokrotnie droższy - powiedział.

Prezes NBP zaznaczył, że wewnątrz banków centralnych toczy się żywa dyskusja, jak działać i jak rozłożyć te działania w czasie.

EBC wskazuje na przejściowy charakter inflacji i utrzymuje ujemne stopy procentowe oraz utrzymuje skup aktywów na wielką skalę. I to przy inflacji najwyższej od momentu powstania strefy euro - powiedział Adam Glapiński.

Zwrócił uwagę na działanie Fed, który - według prezesa NBP - przede wszystkim zmienił retorykę. - Amerykański Fed ograniczył skup aktywów, ale nadal odbywa się on na wielką skalę, zmienił retorykę, bo szef Fed (Jerome) Powell mówi, że inflacja jest uporczywa, ale tamtejszy bank centralny nie zmienił stóp procentowych i nie wiadomo, kiedy to nastąpi - dodał Glapiński.

Jego zdaniem niewłaściwe są porównania Polski do Węgier i Czech, które szybciej zaczęły podnosić stopy i stosują wyższe podwyżki. Dodał, że takie porównania uniemożliwiają duże różnice między gospodarkami w regionie.

- Poza tym szybkie podwyżki nie uchroniły Czech i Węgier przed wysoką inflacją - wskazał prezes banku centralnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.