Górnictwo: Budryk odlicza godziny

W kopalni Budryk (JSW) odliczają już godziny do uruchomienia produkcji węgla w ramach realizowanego przedsięwzięcia „Budowa poziomu 1290”. Do eksploatacji przekazana zostanie ściana D-1 w pokładzie 358/1 w partii D. Będzie ona czwartą równocześnie eksploatowaną w ornontowickiej kopalni. Taki też jest docelowy model funkcjonowania zakładu.

Prawie dziesięć lat – tyle czasu pochłonęły prace przy realizacji jednej z największych inwestycji w polskim górnictwie węgla kamiennego.

- Dopinamy wszystko na ostatni guzik. Szykujemy uruchomienie odstawy głównej na poziom 1050 do nowo wybudowanego zbiornika retencyjnego, zlokalizowanego przy szybie I oraz górniczego wyciągu szybowego skipowego w jego przedziale południowym. Tą drogą urobek trafiać będzie do aktualnie modernizowanego zakładu mechanicznej przeróbki węgla, co pozwoli na selektywny odbiór urobku i produkcję węgla koksowego o wysokich parametrach jakościowych – wyjaśnia Jan Płaczek, kierownik Działu Przygotowania Produkcji, Inwestycji i Rozwoju Kopalni Budryk.

Będą korzyści
Udostępnienie surowca, zalegającego w ilości ok. 122 mln t pomiędzy poziomami 1050 a 1290, stanie się oczywiście możliwe dzięki pogłębieniu szybu VI. Jest on jednym z najgłębszych w polskim górnictwie. Liczy 1320 m głębokości. Aktualnie trwa tam rozbudowa układu centralnej klimatyzacji na poziomie 1290. Warto przy okazji przypomnieć, że temperatura pierwotna skał na poziomie 1290 m sięga już 50 st. C. Aby móc pracować w tych warunkach, moc chłodzenia w każdym wyrobisku ścianowym nie może być mniejsza niż 1,7 MW. W następnej kolejności wydłużony zostanie górniczy wyciąg szybowy przeznaczony do transportu załogi i materiałów. To z kolei przedsięwzięcie ma ogromne znaczenie ekonomiczne. Czas pracy na każdej zmianie wydłuży się bowiem o 2 godziny!

Tymczasem trwa zbrojenie ściany D-1. Ma ona 900 m wybiegu. Roboty prowadzi oddział GZL liczący 90 osób. Prace trwają nieprzerwanie od grudnia 2017 r. W pierwszej kolejności górnicy montowali urządzenia odstawy urobku oraz instalowali obudowę zmechanizowaną. Ostatnią czynnością będzie montaż kombajnu.

- Jego podzespoły dotrą do nas kolejką podwieszaną. Maszyna KSW 880, ważąca ok. 40 t, będzie gotowa do pracy w cztery dni. Nasi ślusarze i elektrycy mają w tym wprawę. Rocznie składają cztery kombajny ścianowe. Na pewno zdążymy. Na wybiegu ściany będą cztery uskoki i wycienienie pokładu na odcinku ok. 100 m, ale z pokonaniem tych przeszkód nie będzie problemu – ocenia Grzegorz Załęcki, nadsztygar górniczy.

Załoga pracuje na cztery zmiany. Czasu nie pozostało zbyt wiele. 26 kwietnia ściana ma być odebrana. Zabudowa odstawy podścianowej jest praktycznie gotowa.

Były różne scenariusze
- Na warunki klimatyczne nie narzekamy. W mojej brygadzie pracuje 20 osób, w większości dobrze przeszkolonych. Młodsi stażem doskonalą swoje umiejętności pod okiem starszych kolegów i wykonują prace pomocnicze. Ścianę przygotujemy jak należy. Byliśmy przygotowani na różne scenariusze. Jak dotąd natura oszczędziła nam niespodzianek. Myślę, że eksploatacja również nie będzie nastręczała problemów – prognozuje Jacek Grajner, sztygar zmianowy.

Na poziomie 1050 zabudowane są już przenośniki odstawy głównej o szerokości 1400 mm. To one transportować będą urobek do zbiornika retencyjnego o średnicy 11 m. Zastosowanie innowacyjnego rozwiązania w postaci taśmy o szerokości 2600 mm umożliwi z kolei transport tegoż urobku dalej, ze zbiornika do naczyń skipowych w szybie I.

Uruchomiona ściana D-1 będzie czwartą równocześnie eksploatowaną w kopalni Budryk. Taki też jest docelowy model funkcjonowania kopalni.

W br. w kopalni Budryk planuje się też rozbudowę układu kogeneracyjnego w rejonie szybu VI z 8 MW do 10 MW. Układ ten wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej dla potrzeb własnych kopalni. Rozbudowana zostanie ponadto odstawa główna w przekopie głównym odstawczym do pokładu 405/1 poziomu 1290, z którego wydobycie ruszy w II kwartale przyszłego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.