Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.62 PLN (-2.92%)

KGHM Polska Miedź S.A.

318.10 PLN (-0.19%)

ORLEN S.A.

129.08 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.95 PLN (+2.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.83 PLN (-1.01%)

Enea S.A.

23.00 PLN (+0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.85 PLN (-1.00%)

Złoto

4 740.90 USD (+0.54%)

Srebro

76.41 USD (+1.14%)

Ropa naftowa

105.33 USD (-0.65%)

Gaz ziemny

2.52 USD (-2.74%)

Miedź

6.03 USD (-0.06%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (+1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.62 PLN (-2.92%)

KGHM Polska Miedź S.A.

318.10 PLN (-0.19%)

ORLEN S.A.

129.08 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.95 PLN (+2.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.83 PLN (-1.01%)

Enea S.A.

23.00 PLN (+0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.85 PLN (-1.00%)

Złoto

4 740.90 USD (+0.54%)

Srebro

76.41 USD (+1.14%)

Ropa naftowa

105.33 USD (-0.65%)

Gaz ziemny

2.52 USD (-2.74%)

Miedź

6.03 USD (-0.06%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (+1.12%)

Górnictwo: 25 lat Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w KGHM Polska Miedź

1653483759 jubileusz jrgh kghm

fot: KGHM

Jubileuszowe medale, otrzymali m.in. byli i obecny dyrektorzy JRGH, zasłużeni pracownicy, przedstawiciele służb medycznych, dyrektorzy Oddziałów KGHM

fot: KGHM

W środę, 25 maja, w siedzibie KGHM w Lubinie odbyła się akademia z okazji jubileuszu 25-lecia Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego działającej w miedziowym koncernie. Jak podała spółka w swoich mediach społecznościowych, z tej okazji zostały wręczone jubileuszowe medale, a także wydano Kronikę Oddziału. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczył m.in. prezes Wyższego Urzędu Górniczego dr inż. Adam Mirek.

„W roku jubileuszu 25-lecia Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego wszystkim pracownikom tego oddziału składam wyrazy uznania i gratulacje. Wasz sukces to nie tylko wysoki poziom wyszkolenia czy uznanie w międzynarodowym gronie specjalistów poświadczone wygrywanymi zawodami i rywalizacjami. Sukcesy JRGH mają wartość najwyższą: ludzkiego życia i poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich pracowników KGHM”- napisał w liście otwierającym okolicznościową publikację prezes KGHM Marcin Chludziński.

Jubileuszowe medale, otrzymali m.in. byli i obecny dyrektorzy JRGH, zasłużeni pracownicy, przedstawiciele służb medycznych, dyrektorzy Oddziałów KGHM. Wśród wyróżnionych specjalnym medalem znalazł się Marek Świder, wiceprezes zarządu ds. produkcji, który gratulując pracownikom JRGH okrągłej rocznicy podkreślił, że jednostka jest dumą KGHM.

Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego została powołana 1 stycznia 1997 r. w miejsce Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego. Zadania, jakie przed nią postawiono to niesienie niezbędnej pomocy dla wszystkich Oddziałów KGHM w likwidacji skutków pożarów, tąpań i zawałów, wdarcia się wody, awarii energomechanicznych, awarii technicznych oraz chemicznych i ekologicznych na powierzchni i w wyrobiskach dołowych. Ratownicy odpowiadali też za zabezpieczanie bezawaryjnej produkcji w ciągu technologicznym poprzez wykonywanie szeregu prac profilaktycznych.

Ratownicy KGHM pomagali i pomagają nie tylko w związku z działalnością górniczą czy hutniczą w spółce. W sierpniu i listopadzie 1999 r. dwukrotnie pomagali ofiarom trzęsienia ziemi w zachodniej Turcji.

Ważną częścią działalności JRGH jest Wydział I i II Straży Pożarnej, które na obszarze KGHM czuwają nad bezpieczeństwem pożarowym, ale także w ramach współpracy wspomagają m.in. Państwową Straż Pożarną. Ich profesjonalizm był niejednokrotnie wykorzystywany podczas zdarzeń drogowych czy gaszeniu pożarów w rejonie LGOM.

Ratownicy KGHM wielokrotnie stawali na podium w międzynarodowych zawodach zastępów ratowniczych. Zdobyli Mistrzostwo Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym, byli laureatami szeregu konkursów. Jednostka otrzymywała wiele wyróżnień i nagród, w tym I miejsce w konkursie „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". Wyższy Urząd Górniczy przyznał JRGH Statuetkę Srebrnego Skarbnika.

Obecnie szefem jednostki jest Radosław Stach, a funkcję dyrektora ds. technicznych pełni Sebastian Rakowiecki. Pełnomocnikiem dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych jest Wioletta Antosz. Kierownikiem Górniczego Pogotowia Ratowniczego jest Piotr Morawiec, a szefem Kompleksu Straży Pożarnej jest Marek Aleksandrowicz.

W oddziale wdrażane są innowacyjne technologie m.in. bezprzewodowa łączność ratownicza, pojazdy elektryczne czy nowoczesne wyposażenie wozów bojowych oraz pojazdów operacyjnych ratowniczych i wydziałów straży.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1770969654 szachy

Czego górnictwo uczy szachistę, a szachy górnika? Poznaj historię Pawła Kwaśniewskiego z ruchu Ziemowit

Przed rokiem wziął udział w pokazowej symultanie szachowej podczas jednego z najbardziej prestiżowych turniejów na świecie – Superbet Rapid & Blitz Poland 2025. Po kilku godzinach emocjonującej gry zremisował partię ze światowej sławy arcymistrzami. Triumfował także w I Lędzińskim Plebiscycie Sportowym w kategorii Osobowość Sportowa Roku. Paweł Kwaśniewski, wydawca środków strzałowych w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit (Polska Grupa Górnicza), od lat związany jest z tą królewską grą.

Rozmowa netTG.pl - odcinek 17 - Bogusław Oleksy, p.o. prezesa JSW

Na jakim etapie jest restrukturyzacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej? Jak ważne będzie wsparcie Agencja Rozwoju Przemysłu w tym procesie? Jak przekonać górników, że transformacja to nie wydumane działanie zarządcze, ale "być czy nie być" dla spółek takich jak JSW?

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w sobotę hurtowe ceny paliw, w tym oleju napędowego Ekodiesel o 109 zł, a benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 32 zł za metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w piątek, oba te podstawowe paliwa także tam zdrożały.

Szyb Grzegorz jest wyjątkowy. Jak będzie zachowany?

Na terenie powstającego szybu Grzegorz w Jaworznie specjaliści z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu utrwalają jeden z najbardziej fascynujących projektów współczesnego górnictwa w Polsce.