Górnictwo: 20 lat największego oddziału KGHM Polska Miedź

1325527182 ekspolatacja zloza polkowice kghm pl

fot: kghm.pl

Zarząd KGHM zwraca uwagę, że struktura formuły podatkowej wprowadza obszary cenowe, dla których pomimo wzrostu ceny miedzi, jej produkcja byłaby nieopłacalna

fot: kghm.pl

Dwadzieścia lat temu w KGHM Polska Miedź podjęto decyzję o połączeniu kopalń Polkowice i Sieroszowice. Dziś to największy oddział miedziowego koncernu, który zatrudnia 4700 pracowników i ma duże perspektywy na przyszłość. Jubileusz połączenia obu zakładów celebrowano w poniedziałek (10 października) w Legnicy. W uroczystościach uczestniczyli byli i obecni pracownicy zakładu - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe KGHM. 

Starszą kopalnią są Polkowice, które wydobycie rozpoczęły w 1968 r. Sieroszowice zaczęły eksploatować 12 lat później. Decyzja o połączeniu zakładów zapadła w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia. Powodem były między innymi zmniejszające się zasoby Polkowic oraz nierozwinięta infrastruktura techniczna Sieroszowic. Połączenie miało rozwiązać te problemy i dawało perspektywę rozwoju w obszarze wydobywczym dla całego KGHM. Jak wspominają uczestnicy jubileuszowego benefisu, połączenie dwóch kopalń było przedsięwzięciem o niespotykanym zakresie i rozmachu. Integracji wymagały dwa organizmy o własnej infrastrukturze, kulturze, parku maszynowym i wielotysięcznej załodze. Pod nowym szyldem - Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice kopalnie zaczęły działać od 1 stycznia 1996 r.

- Mimo trudnych warunków wydobycia, kopalnia Polkowice-Sieroszowice to nowoczesny i bardzo dobrze zorganizowany zakład osiągający wysokie wartości produkcyjne. Znakomite wyniki nie byłyby możliwe gdyby nie wiedza i kompetencje ludzi, którzy codziennie stawiają czoła wielu trudnościom i wyzwaniom. Rozwój projektu Głogów Głęboki - Przemysłowy, największego pod względem zasobów głębinowego projektu górnictwa miedziowego w Europie, pozwala z optymizmem patrzeć na potencjał Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice - powiedział w czasie uroczystości Krzysztof Skóra, prezes KGHM Polska Miedź.

Dzisiaj Polkowice-Sieroszowice to najnowocześniejsza kopalnia KGHM, prowadząca prace w obrębie czterech złóż: Polkowice, Radwanice Wschodnie, Sieroszowice i części złoża Głogów Głęboki - Przemysłowy o łącznej powierzchni 175 km2. Eksploatacja odbywa się dzięki 9 szybom. Najmłodszy z nich, SW-4, któremu nadano imię Tadeusza Zastawnika jest obecnie w trakcie zbrojenia. Budowany jest jednocześnie szyb GG-1. Oba szyby otwierają przed kopalnią przyszłość jaką jest wydobycie poniżej poziomu 1200 m. Zasoby przemysłowe wykorzystywane przez tę kopalnię (wg stanu na 31.12.2015) wynoszą 409 mln t rudy miedzi. W złożu Sieroszowice występują też bogate pokłady soli kamiennej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.