Górnictwo: 190 lat górniczej tradycji

fot: Anna Gorzewska-Siudy/ARC

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych górników

fot: Anna Gorzewska-Siudy/ARC

+11 Zobacz galerię

Galeria
(14 zdjęć)

Kopalnia Wieczorek fedruje już 190 lat. 6 stycznia w kościele św. Anny w Nikiszowcu górnicy z Wieczorka i ich goście świętowali ten niezwykły jubileusz.

6 stycznia 1826 roku Królewski Wyższy Urząd Górniczy w Brzegu wystawił dokument nadania pola górniczego dla kopalni węgla kamiennego Morgenroth (niem. - Jutrzenka). Ta data wyznacza początek historii kopalni Wieczorek i właśnie to wydarzenie zostało upamiętnione równo 190 lat później - mszą świętą w kościele parafialnym św. Anny w Nikiszowcu. Msza została odprawiona w intencji kopalni, jej pracowników, emerytów, rencistów i ich rodzin.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele dyrekcji kopalni, zarządu i rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego SA, związków zawodowych, byli dyrektorzy, załoga kopalni i jej emeryci wraz ze swoimi bliskimi, oraz mieszkańcy dzielnicy.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych górników.

Ksiądz proboszcz w swoim kazaniu przybliżył historię naszego zakładu, wspomniał o silnych powiązaniach, które zawsze łączyły kopalnię z Nikiszowcem. Mówił o równowadze, która towarzyszyła związkowi kopalni i jej pracowników:

- Kopalnia i Nikiszowiec, to takie miejsce, gdzie wszystkie najważniejsze dziedziny życia przeplatały się ze sobą: rodzina, praca, odpoczynek, kultura, sport. Stanowiło to i stanowi siłę tych ludzi, tego zakładu, tej dzielnicy - podkreślił.

Wyjątkowo podniosły charakter i oprawę mszy zapewnił udział Orkiestry Dętej KWK Wieczorek, pocztów sztandarowych kopalni i organizacji związkowych, zaprzyjaźnionych firm oraz warta ratowników górniczych.

Czego można życzyć 190 letniej jubilatce? Oby trwała jak najdłużej w tak dobrej kondycji, w otoczeniu takich ludzi, którym jest bliska i dla których jest ważna, by nie opuszczało jej szczęście.

 

W galerii: obchody 190-lecia istnienia kopalni Wieczorek. Katowice, 6 stycznia 2015 r. (zdjęcia: Anna Gorzewska-Siudy).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.