Gminy: więcej na inwestycje w rudzkim budżecie

fot: Maciej Dorosiński

Radni z Rudy Śląskiej zgadzają się z przekonaniem, że mowa śląska wymaga ochrony prawno - moralnej i wsparcia materialnego zgodnie z Europejską Kartą Języków Regionalnych

fot: Maciej Dorosiński

- Strategicznym celem naszych działań w przyszłym roku, będzie podobnie jak w obecnym, wygospodarowanie możliwie największych środków na inwestycje. Planujemy utrzymać ich wysoki poziom pomimo większych wydatków budżetowych na inne cele - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Rudzcy radni otrzymali już projekt budżetu na rok 2013. Dochody miasta w 2013 roku zaplanowano na poziomie 559 mln złotych, a wydatki - 553 mln. Nadwyżka ma być przeznaczona, podobnie jak w tym roku, w całości na spłatę zobowiązań.

Największy udział w dochodach miasta będą miały przychody z tytułu podatków i opłat - 144,6 mln złotych i subwencja oświatowa - prawie 113 mln zł. Dochody własne, w wysokości 377,5 mln zł, mają stanowić 67,5 proc. całego budżetu, subwencja oświatowa - nieco ponad 20 proc, dotacje - 8,8 proc. natomiast środki unijne w wysokości 19 mln - 3,4 proc.

Wydatki bieżące
w projekcie budżetu na rok 2013 zaplanowano na bardzo wysokim poziomie 502 mln złotych. Dla porównania w roku bieżącym wydatki bieżące były początkowo określone w wysokości prawie 460 mln złotych. - Ten wzrost spowodowany jest zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - podkreśla skarbnik miasta Ewa Guziel. Od 1 lipca 2013 roku gminy mają obowiązek objęcia wszystkich właścicieli nieruchomości na ich terenie nowym systemem gospodarowania odpadami. To oznacza wzrost wydatków miasta za odbiór, transport, zbiórkę i odzysk oraz unieszkodliwienie odpadów. Samorząd będzie również ponosił koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych i koszty obsługi administracyjnej systemu. Nowy system gospodarki odpadami ma być finansowany z opłat uiszczanych przez właścicieli nieruchomości do budżetu miasta. Władze Rudy Śląskiej szacują, że wpływy z tego tytułu wyniosą w przyszłym roku nieco niecałe 15 mln złotych.

Podobnie, jak w tym roku, przyszłoroczny budżet Rudy Śląskiej jest "uszyty" dokładnie według zadań określonych w strategii rozwoju miasta do roku 2015. Najważniejsze z nich to: rozwój potencjału intelektualnego dzieci i młodzieży, zintegrowanie komunikacji miejskiej z układem komunikacji aglomeracji górnośląskiej oraz poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i zwiększenie przepustowości i płynności ruchu. Priorytetem dla władz miasta jest również zapewnienie mieszkańcom miasta pomocy społecznej oraz zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych.

Na wydatki inwestycyjne
w przyszłorocznym projekcie budżetu zarezerwowano około 51 mln złotych. Tradycyjnie już najwięcej środków - ponad 20 mln złotych - zostanie przeznaczonych na budowę i modernizację infrastruktury drogowej w Rudzie Śląskiej. Najwięcej pieniędzy zostanie przekazanych na budowę kolejnych odcinków trasy N-S od ulicy 1 Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem dwupoziomowym /5 mln zł/ i budową odcinka od ulicy Bukowej do ulicy Kokota również z węzłem dwupoziomowym /2 mln zł/.

W projekcie budżetu nie zabraknie również środków na likwidację niektórych dróg gruntowych i budowę kolejnych parkingów, dzięki którym przybędzie w mieście kolejnych 110 miejsc dla samochodów. W sumie na koniec 2013 roku w Rudzie Śląskiej w porównaniu do roku 2010 przybędzie 420 miejsc parkingowych.

Nieco mniej - prawie 16 mln złotych - władze miasta zamierzają wydać na inwestycje w oświacie. W projekcie budżetu zaplanowano budowę jednej sali gimnastycznej i trzech boisk oraz termomodernizację 15 placówek oświatowych, a także budowę 4 placów zabaw przy szkołach podstawowych. Dodatkowe dwa place zabaw mają powstać na Plantach Kochłowickich oraz w Parku Dworskim. Warto podkreślić, że w ostatnich dwóch latach w Rudzie Śląskiej wybudowano 16 placów zabaw w ramach rządowego programu "Radosna szkoła". Prezydent miasta dotrzymała również słowa danego rudzkim internautom. W projekcie budżetu zarezerwowano środki na budowę nowych ścieżek rowerowych. Władze miasta planują również m.in.: budowę w Halembie ścieżki zdrowia z siłownią oraz wykonanie zadaszenia nad lodowiskiem w Orzegowie.

Planowana nadwyżka
budżetowa w wysokości prawie 6 mln złotych zostanie przeznaczona na spłatę pożyczek otrzymanych na realizację projektu "Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska". Według prognoz ujętych w projekcie budżetu na rok 2013, zadłużenie Rudy Śląskiej na koniec 2013 roku powinno wynieść 155,8 mln złotych, co stanowi 27,8 procent planowanych w przyszłym roku dochodów. Tylko na spłatę odsetek od zaciągniętych zobowiązań miasto w przyszłym roku zapłaci prawie 8 mln zł. Na koniec obecnego roku zadłużenie miasta wyniesie 161 mln złotych. Warto podkreślić, że jeszcze w 2010 roku zadłużenie Rudy Śląskiej wynosiło około 210 mln złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.