Gminy górnicze radzą nad swą przyszłością

Delattre patric kaj

fot: Kajetan Berezowski

Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, co widziałem - podkreślał Patric Delattre

fot: Kajetan Berezowski

„Potężny huk, olbrzymi ogień i wielki dym. To niewyobrażalne znaleźć się w epicentrum wybuchu pyłu węglowego”. Uczestnicy konferencji EURACOM byli pod wrażeniem prezentacji przygotowanej specjalnie dla nich w Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie.

W Wiśle rozpoczęła się dziś doroczna konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Gmin Górniczych EURACOM. Biorą w niej udział przedstawiciele ponad osiemdziesięciu miast górniczych z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Belgii, Węgier, Czech, Słowenii i Polski.

W południe uczestnicy konferencji odwiedzili Mikołów. Wzięli udział w spotkaniu z władzami miasta i zwiedzili pomieszczenia otwartej w październiku Biblioteki Miejskiej. Jest ona zlokalizowana przy Placu 750-lecia w budynku dawnego kina „Adria”. Centralne miejsce obiektu stanowi medioteka wyposażona w dwadzieścia stanowisk komputerowych. Sala ta może pełnić także rolę kina studyjnego. Inwestycja kosztowała ponad 4,1 mln zł i zrealizowano ją ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, a także z pieniędzy przekazanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Gościom zaprezentowano film o działalności Kopalni Doświadczalnej „Barbara”. Po projekcji mogli zobaczyć kopalnię i obserwować pokaz gaszenia ognia w chodniku oraz kontrolowany wybuch pyłu węglowego.

- Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, co widziałem. Potężny huk, olbrzymi ogień i wielki dym. To niewyobrażalne znaleźć się w epicentrum wybuchu pyłu węglowego. Pomyślałem zaraz o wszystkich górnikach, którzy ponieśli śmierć lub zostali ranni w podobnych okolicznościach. We Francji dochodziło w przeszłości do takich zdarzeń. W ostatniej katastrofie górniczej w okręgu Nord-Pas-de-Calais zginęło 42 górników. Pamiętamy o tej historii, ale jednocześnie jesteśmy dumni z naszych górniczych tradycji. Kopalń już u nas nie ma, są za to nowe problemy związane z zagospodarowaniem dawnych terenów pogórniczych i budowaniem nowej rzeczywistości. To nie jest łatwe zadanie – podkreślił dla nettg.pl Patric Delattre, szef francuskiej asocjacji gmin górniczych.

Na dzisiejszy wieczór zaplanowano uroczystości z okazji dziesięciolecia działalności Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. To właśnie z tej okazji władze EURACOM zgodziły się, by gospodarzem tegorocznego spotkania przedstawicieli samorządów miast górniczych była Polska.

Jutro w ramach konferencji jej uczestnicy będą debatować o przyszłości gmin górniczych Europy. Planowane jest wystąpienie Radima Tabaka, członka Komitetu Wykonawczego EURACOAL – organizacji zrzeszającej przedsiębiorców z branży górniczej oraz Jeana Pierre Damma z Międzynarodowej Federacji Pracowników Górnictwa, Chemii i Energetyki, który mówić będzie o roli europejskiego dialogu społecznego w sektorze węglowym.

W galerii: Pokaz gaszenia ognia w chodniku oraz kontrolowany wybuch pyłu węglowego w kopalni \"Barbara\" (zdjęcia - Kajetan Berezowski).


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.