Główny Geolog Kraju: Podhale potwierdza pozycję geotermalnego lidera Polski

fot: Krystian Krawczyk

Zakopane

fot: Krystian Krawczyk

Podhale posiada najkorzystniejsze w Polsce warunki geotermalne, a nowy odwiert Bańska PGP-4 wskazuje na dostęp do wód o temperaturach przekraczających 100 st. C - powiedział w wywiadzie z PAP Główny Geolog Kraju prof. Krzysztof Galos. Niecka podhalańska stanowi unikalną strukturę odznaczającą się najkorzystniejszymi w Polsce warunkami geotermalnymi - podkreślił.

Niecka podhalańska, rozciągająca się pomiędzy Tatrami a pienińskim pasem skałkowym, od lat uznawana jest za najważniejszy geotermalny obszar Polski. Profesor Krzysztof Galos zauważył, że jej budowa geologiczna sprawia, iż warunki występujące na Podhalu nie mają odpowiednika w innych regionach kraju. Zbiornik termalny tworzą paleogeńskie utwory piaskowcowo-łupkowe o miąższości sięgającej 3 km, leżące na skałach węglanowych mezozoiku.

-Są to warunki wyjątkowe w skali kraju, ze względu na niską mineralizację, wysoką temperaturę i wydajność. Realizowana w ostatnim czasie inwestycja dotycząca wiercenia najgłębszego w niecce podhalańskiej otworu geotermalnego Bańska PGP-4 w Szaflarach wskazuje, że możliwe jest ujęcie wód termalnych o temperaturze znacznie przekraczającej 100°C, co sprawia, że wypada ona jeszcze lepiej na tle innych regionów kraju“ - stwierdził.

Właśnie ta unikatowa struktura decyduje o parametrach, które czynią Podhale liderem geotermii. Jak wskazuje prof. Galos, średnia mineralizacja wód termalnych w niecce podhalańskiej wynosi ok. 2,5 g/dm sześc., wydajności z otworów dochodzą do 550 m sześc./h, a temperatury wód dochodzą do ok. 90 st. C. W skali kraju są to wartości niezwykle rzadkie: wysoka temperatura i duża wydajność przy jednocześnie niskiej mineralizacji - zauważa.

Jak wskazuje Galos, ostatnie lata przyniosły jednak kolejne znaczące odkrycie. W trakcie prac nad odwiertem Bańska PGP-4 w Szaflarach, który miał osiągnąć 7 km głębokości, potwierdzono możliwość sięgnięcia po zasoby o temperaturach przekraczających dotychczas znane maksimum. Jak wyjaśnił, najnowszy odwiert wskazuje, że możliwe jest ujęcie wód termalnych o temperaturze znacznie przekraczającej 100 st. C., a to otwiera nowe możliwości technologiczne, w tym potencjalnie produkcję energii elektrycznej, co dotąd w Polsce nie było możliwe z zasobów geotermalnych.

“Odwiert Bańska PGP-4 w Szaflarach, zakończony w pierwszym kwartale 2025 r., wskazał wstępnie na możliwość wykorzystania głębszych struktur geotermalnych, charakteryzujących się wyższymi temperaturami. Z takich zbiorników prawdopodobnie będzie możliwa produkcja energii elektrycznej, co stanowiłoby przełom w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce“ - powiedział PAP prof. Galos.

Uruchomiona w 1993 r. Geotermia Podhalańska pozostaje kluczowym elementem lokalnego systemu energetycznego. Całkowita moc zainstalowana układu grzewczego wynosi tu 133,9 MW, w tym 94,8 MW uzyskiwane jest bezpośrednio z geotermii. W 2024 r. sprzedaż ciepła osiągnęła 512 teradżul, a system zasila blisko 1870, w tym: 1112 budynków jednorodzinnych, 299 budynków wielorodzinnych, 164 budynki usługowo-handlowe, 159 hoteli, pensjonatów, domów wczasowych, 35 szkół, przedszkoli, oraz 101 innych obiektów.

Jednocześnie wody geotermalne są podstawą regionalnej oferty turystycznej. W siedmiu największych ośrodkach rekreacyjnych - od Zakopanego przez Białkę i Bukowinę Tatrzańskiej, Chochołów i Szaflary wykorzystywane są w systemie kaskadowym - najpierw pełnią funkcję nośnika ciepła w ciepłowni, a następnie, po schłodzeniu, trafiają do niecek basenowych.

W obrębie niecki podhalańskiej do września 2025 r. było wykonanych 19 otworów geotermalnych w tym 4 chłonne. Obecnie rozpoczyna się wiercenie kolejnego odwiertu Bańska PGP-7, który zostanie wykorzystany do celów grzewczych. Mimo intensywnego rozwoju, eksploatacja wód podhalańskich nie osiągnęła maksymalnych granic. Prof. Galos podaje, że pobór w 2024 r. wyniósł 6,3 mln m sześc., co stanowi 73,3 proc. zasobów dyspozycyjnych. Dodatkowo część odwiertów funkcjonuje sezonowo, np. Szymoszkowa GT-1, wykorzystywana jedynie latem, a część otworów nie pracuje jednocześnie - jak Zakopane IG-1 i Zakopane-2 - co również pozostawia margines eksploatacyjny.

Jak przypomina Główny Geolog Kraju równocześnie z rozwojem geotermii rośnie znaczenie stabilizacji zbiornika. Jak wskazuje, idealnym rozwiązaniem byłaby eksploatacja wód termalnych za pomocą tzw. dubletów geotermalnych, czyli otworu wydobywczego wraz z otworem chłonnym. Obecnie pełny system zatłaczania prowadzi jedynie Geotermia Podhalańska, która w 2024 r. wtłoczyła do górotworu 3,4 mln m sześc. wód termalnych. W 2022 r. kolejny otwór zatłaczający wykonały “Chochołowskie Termy“. Proces ten ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciśnienia i jakości wód w długim okresie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.