Gliwicki Technopark zbuduje obiekt dla 40 nowoczesnych firm

1632976465 technopark

fot: technopark

Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice to samorządowy projekt z pogranicza nauki, biznesu i innowacyjnego przemysłu - centrum wsparcia dla firm rozpoczynających działalność na rynku nowych technologii

fot: technopark

Nowoczesny obiekt dla 40 firm zbuduje - przy wsparciu funduszy europejskich z obecnej perspektywy - gliwicki Technopark. Powierzchnie mają być oferowane firmom z branż m.in. ICT, automatyki, nowoczesnych źródeł wytwarzania energii czy wyrobów medycznych.

Obiekt pod nazwą IT HUB Gliwice będzie już czwartym należącym do Technoparku. W październiku 2022 r. oddano trzeci budynek tej instytucji, zapewniający miejsce dla 20 nowoczesnych firm.

Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice to samorządowy projekt z pogranicza nauki, biznesu i innowacyjnego przemysłu - centrum wsparcia dla firm rozpoczynających działalność na rynku nowych technologii. Współzałożycielem i większościowym udziałowcem Technoparku jest samorząd Gliwic.

Powołany w 2004 r. przez Gliwice, Politechnikę Śląską i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną gliwicki Technopark ma dotąd trzy lokalizacje biznesowe: przy ul. Konarskiego o powierzchni 3,5 tys. m kw. oraz przy ul. Wincentego Pola, oferujące 1 tys. m kw. i 1,4 tys. m kw. Razem to niemal 6 tys. m kw. powierzchni biurowej, zajmowanej przez ok. 80 firm.

Zgodnie ze środową informacją gliwickiego samorządu, czwarty obiekt powstanie przy ul. Wincentego Pola, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budynków. Realizację wartej ok. 35 mln zł inwestycji wesprze Unia Europejska, kwotą 29 mln zł z programu Fundusze Europejskich dla Woj. Śląskiego 2021-27 w ramach działania 10.5. Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę (finansowanego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji).

Miasto w środę, 24 stycznia, podało, że budowa czwartego obiektu na należącej do Technoparku poprzemysłowej działce budowlanej przy ul. Wincentego Pola powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. W skład IT HUB Gliwice mają wejść dwa nowe budynki scalone łącznikiem.

Technopark dysponuje na razie koncepcją rozbudowy dotychczasowej infrastruktury oraz projektem budowlanym dla pierwszego z dwóch planowanych budynków. Przyjęto, że będą one zasilane z wykorzystaniem zielonej energii (np. paneli fotowoltaicznych), a docelowo staną się siedzibą około 40 firm z branż nowoczesnych technologii.

Chodzi o branże wpisujące się w zapisy Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Śląskiego 2030, m.in. automatykę, ICT, nowoczesne źródła wytwarzania energii i wyroby medyczne.

Ulokowanie się takich przedsiębiorstw w nowej infrastrukturze IT HUB Gliwice będzie miało szczególne znaczenie dla tworzenia nowych, alternatywnych miejsc pracy dla byłych pracowników branż górniczych i okołogórniczych - zaznaczył cytowany w informacji miasta prezes Technoparku Gliwice prof. Jan Kosmol.

ałożyliśmy bowiem, że zatrudnienie w firmach znajdujących się w Technoparku Gliwice znajdą również specjaliści i absolwenci w branżach zastępujących branże tradycyjne. Mogą zostać tam także umiejscowione tzw. firmy odpryskowe z Politechniki Śląskiej, w tym firmy, w które zainwestuje fundusz inwestycyjny ATG GLIWICE - dodał Kosmol.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.