Gliwice: rozstrzygnięto przetarg na budowę fragmentu zachodniej obwodnicy miasta

1533746902 obwodnica gliwice um

fot: UM w Gliwicach

Obwodnica zachodnia połączy się z ul. Rybnicką przy węźle autostradowym z A4 i przejmie ruch z zakorkowanego odcinka drogi nr 78

fot: UM w Gliwicach

Konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUIM (gliwickie Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów) złożyło najkorzystniejszą ofertę w rozstrzygniętym właśnie przetargu na budowę fragmentu zachodniej obwodnicy Gliwic od ul. Rybnickiej do ul. Daszyńskiego. Wybrani przez miasto oferenci wycenili budowę na prawie 82,6 mln zł.

Do majowego przetargu wpłynęło 5 ofert, z których najtańsza opiewała na ponad 82 mln zł, a najdroższa na ponad 102 mln zł. Wszystkie mieściły się w założonym budżecie inwestorskim. Z uwagi na fakt, że wszyscy oferenci zaproponowali jednakowy termin realizacji i okres gwarancji, za najkorzystniejszą uznano propozycję najtańszą, złożoną przez konsorcjum Eurovia Polska i PRUIM - podał w środę, 8 sierpnia Urząd Miejski w Gliwicach.

– Podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu i rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi po zakończeniu postępowania przetargowego, tzn. po zakończeniu ewentualnego postępowania odwoławczego i zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Zamówień Publicznych. W optymistycznym wariancie może to nastąpić w czwartym kwartale tego roku – mówi Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Odcienek 3,2 km między centrum, Sikornikiem i Ostropą
Przewidziany do budowy odcinek zachodniej obwodnicy Gliwic będzie liczył 3,2 km. Ma przebiegać polami w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy centrum, śródmieściem i osiedlem Sikornik a dzielnicą Ostropa i terenem wojskowym.
Fragment ten będzie w przyszłości częścią drogi krajowej nr 78 relacji Chałupki–Chmielnik (od granicy państwowej z Czechami do drogi krajowej nr 73 Kielce-Tarnów, na której kończy się trasa nr 78). Obwodnica przejmie ruch i funkcję drogi krajowej z obecnego, mocno korkującego się w godzinach szczytu, odcinka drogi 78 (ul. Rybnicka).

Przebudują m.in. skrzyżowaniej ul. Rybnickiej z autostradą A4
Przyszły fragment zachodniej obwodnicy miasta ma mieć jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątkiem będą skrzyżowania z ul. Daszyńskiego i Rybnicką, gdzie liczba jezdni zwiększy się do dwóch, dzięki czemu przepustowość ruchu będzie lepsza. Rozbudowana ma być także ul. Rybnicka w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 (do rozbudowy przewidziano odcinek o długości 0,6 km) i przebudowane drogi poprzeczne: ul. Orkana i ul. Wójtowska. Powstaną również nowe skrzyżowania z ulicami: Ku Dołom, ul. Kosów i przedłużeniem ul. Biegusa oraz około 7,5 km dróg serwisowo-gospodarczych. Wybudowana zostanie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Miasto chce zainwestować także w zatokę dla służb kontrolnych i dwóch zatok z wagami samochodowymi.

Droga będzie oświetlona i wyposażona w urządzenia ITS (np. tablice zmiennej treści) oraz stację meteorologiczną. W celu ochrony korytarza ekologicznego (dolina potoku Doa) zaprojektowano zaś estakadę składającą się z dwóch przęseł o rozpiętości 32 metrów.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.