Gliwice przeznaczą 70 mln zł na zabezpieczenie przeciwpowodziowe

1542558747 laki klodnickie gliwice1 maps google

fot: Google Maps (screen)

Nieużytki nad Kłodnicą (widok z ul. Kujawskiej) w Gliwicach mają zamienić się w zadbane tereny rekreacyjne dla mieszkańców

fot: Google Maps (screen)

70 mln zł przeznaczy w najbliższym czasie samorząd Gliwic na poprawę bezpieczeństwa powodziowego. 50 mln zł na ten cel miastu udało się uzyskać z Unii Europejskiej. Władze Gliwic planują m.in. budowę inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej.

Jak podkreśla magistrat, bezpieczeństwo przeciwpowodziowe jest bardzo istotne, zwłaszcza w obliczu prognozowanych zmian klimatycznych. Miasto stara się jak najbardziej zminimalizować te zagrożenia. Jednym z działań jest modernizacja i rozbudowa systemu gospodarowania wodami.

Realizacja dwóch etapów projektu "Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Miasta Gliwice poprzez modernizację i rozbudowę systemu gospodarowania wodami opadowymi" pochłonie 70 mln zł. Około 50 mln zł udało się miastu uzyskać z UE, w ramach programu Infrastruktura i Środowisko Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Jednym z zadań samorządu jest zapewnienie skutecznej ochrony przeciwpowodziowej mieszkańcom i Gliwice się z tego wywiązują. Tylko w 2018 r. w rejonie ul. Bojkowskiej zbudowano sieć kanalizacji deszczowej i zbiornik retencyjny z pompownią wód deszczowych, zmodernizowano kanalizację deszczową i wyloty do cieków przy ul. Chorzowskiej, Magnolii i Begonii i rozpoczęto prace związane z odwodnieniem terenów pomiędzy autostradą A4, ul. Rybnicką, potokiem Doa a ul. Biegusa. Prace będą kontynuowane w bieżącym roku - wylicza Roksana Burzak z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W ramach projektu rozpoczęły się już przygotowania do budowy inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej, który obejmie całe miasto. Zaawansowana technologia umożliwi dokonywanie pomiarów intensywności opadów, kontroli napełnienia kanałów i przepływów oraz bieżących odczytów parametrów meteorologicznych na terenie zlewni. Pozwoli też zminimalizować ryzyko powodzi i usprawni zarządzanie siecią oraz planowanie inwestycji i remontów kanalizacji.

W planach są kolejne postępowania przetargowe na odwodnienie dzielnicy Brzezinka Południe, remont wylotów do rzeki Kłodnicy i budowę kolejnych urządzeń podczyszczających. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zakończy się pod koniec 2020 r.

 -Wraz z zakończeniem prac w Gliwicach znacznie poprawi się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Miasto będzie dobrze przygotowane na prognozowane zmiany klimatyczne - zapewniła Burzak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.