Gliwice przekazały Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu działki pod nowy szpital

1752197301 img 0874

fot: UM Gliwice

Prezydent K. Kuczyńska-Budka i rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. T.Szczepański podpisali umowę notarialną

fot: UM Gliwice

 Władze Gliwic przekazały Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu cztery działki pod budowę Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach. Prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka i rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański podpisali umowę notarialną darowizny czterech sąsiadujących ze sobą miejskich nieruchomości przy ul. Kujawskiej, Ceglarskiej i Pocztowej w Gliwicach, na których ma powstać placówka.Zgodę na darowiznę wyraziła wcześniej rada miasta.

 Jak powiedziała prezydent Gliwic, budowa szpitala na terenie o łącznej powierzchni ok. 7,2 ha ma być prowadzona etapami do 2032 r. Przekazane nieruchomości zostały zabezpieczone: jeden z warunków zakłada, że uczelnia ma 10 lat na realizację głównego celu darowizny. W przeciwnym razie działki wrócą do miasta.

 Posiadanie prawa własności do nieruchomości, na których realizowana ma być inwestycja, jest niezbędne w procedurze uzyskania opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia.

 W połowie czerwca Śląski Uniwersytet Medyczny otrzymał już pozytywną opinię dot. celowości budowy. Otworzyło to drogę o starania się o sfinansowanie inwestycji z budżetu państwa. Szacowany koszt to 2,3 mld złotych.

 Szpital ma mieć 698 łóżek na 24 oddziałach (łącznie ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym). Zaplanowano w nim też 25 stanowisk w ramach stacji dializ i 30 miejsc na oddziale rehabilitacji dziennej.

 Placówka ma koncentrować się na największych wyzwaniach zdrowotnych XXI w., jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, otyłość, nowotwory, choroby układu oddechowego i pokarmowego, zaburzenia psychiczne oraz choroby zakaźne.

 Budowa szpitala powinna być realizowana etapowo od 2025 do 2032 r. Zgodnie z zapowiedziami trafią do niego oddziały Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach oraz wybrane oddziały Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Bytomia, Katowic i Zabrza.

 Władze Gliwic sygnalizują, że projekt szpitala powinien zostać dostosowany do zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, np. poprzez uwzględnienie miejsc schronienia.

 Projektowanie nowego szpitala w Gliwicach rozpoczęto w 2019 r. W 2021 r. lokalny samorząd otrzymał pozwolenie na budowę. Przetarg na roboty budowlane ruszył w 2023 r. W 2024 r. wyłoniono wykonawcę, jednak nie zawarto z nim umowy. Teraz modułowy projekt ma być realizowany w szerszym zakresie.PAP

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.