Gliwice: kolejny etap wymiany ulicznego oświetlenia

1564141005 gliwice

fot: UM Gliwice/M.Baranowski

Stare lampy sodowe wymieniane są na ekologiczne i ekonomiczne diody LED

fot: UM Gliwice/M.Baranowski

Jak poinformowali przedstawiciele urzędu miejskiego w Gliwicach nowoczesne oświetlenie pojawi się wkrótce przy dwóch głównych ulicach Gliwic. Miasto rozpoczęło inwestycje związaną z wymianą oświetlenia przy ul. Dworcowej i Tarnogórskiej.

Jak przypominają urzędnicy wymiana oświetlenia trwa w Gliwicach już od kilku lat - stare lampy sodowe wymieniane są na ekologiczne i ekonomiczne diody LED. Zgodnie z przyjętym planem kompleksowego oświetlenia miasta, emitowane przez nie światło różni się kolorem – w centrum jest cieplejsze, na wzdłuż głównych traktów jasne i chłodniejsze.

Kolejnym etapem będzie wymiana oświetlenia przy ul. Dworcowej i Tarnogórskiej. Do końca sierpnia na ul. Dworcowej stare wyeksploatowane lampy zostaną zastąpione 65 oprawami z diodami LED, emitującymi światło o ciepłej barwie, podobnie jak na ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Koszt inwestycji to ok.  465 tys. zł. Na ul. Tarnogórskiej do końca listopada zostaną zainstalowane 183 oprawy z diodami LED. Zgodnie z koncepcją Masterplanu, w który wpisuje się projekt „Eko-Światło w Gliwicach - Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego”, w tej części miasta emitowane światło będzie jasne i chłodne. Im bliżej peryferii i granic miasta, będzie ono coraz bardziej neutralne.  Koszt inwestycji to prawie  3,2 mln zł.

– To kolejny etap ważnego dla Gliwic projektu. Istotna jest tu nie tylko kwestia wizerunkowa i estetyczna miasta, ale przede wszystkim ekologiczna i ekonomiczna – ekoświatło wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – powiedziała Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W najbliższym czasie nowe oświetlenie zostanie zamontowane również na ul. Rybnickiej. Szacowany całkowity koszt projektu „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego” wynosi ponad 14 mln zł, z czego ponad 10 mln zł zostało wydane z budżetu miejskiego, a ponad 4 mln zł to dofinansowanie UE, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 (RPO WSL).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.