Gliwice: Budowa szpitala uniwersyteckiego ma kosztować 2,3 mld zł

1722407200 gliwice

fot: UM Gliwice/R. Neumann From the Sky

Miasto zakupi specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania i monitorowania wodnej infrastruktury

fot: UM Gliwice/R. Neumann From the Sky

Budowa w Gliwicach szpitala uniwersyteckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ma kosztować 2,3 mld zł - wynika z szacunku przekazanego we wtorek przez lokalny samorząd. Placówka, która docelowo ma liczyć blisko 750 łóżek, zapewni miejsca szpitalne m.in. gliwiczanom.

W poprzedniej kadencji samorządu miasto - wobec własnych potrzeb - przygotowało projekt i rozpoczęło wybór wykonawcy mniejszego szpitala miejskiego. Nowe władze samorządowe Gliwic podjęły współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, aby zbudować placówkę łączącą potrzeby miasta i uczelni. Ma to być największa od dekad inwestycja medyczna w regionie.

List intencyjny ws. budowy Szpitala Uniwersyteckiego - Centrum Chorób Cywilizacyjnych, jak ma nazywać się placówka, władze województwa, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Gliwic podpisały w październiku ub. roku.

18 lutego Śląski Uniwersytet Medyczny przekazał do Ministerstwa Zdrowia dokumentację Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia z załącznikami. Dokumentacja IOWISZ jest podstawą do dalszych działań, uzasadnia celowość i założenia do realizacji zadania. Uzyskanie pozytywnej oceny resortu da uczelni możliwość pozyskania pieniędzy z budżetu państwa.

Jak przekazał we wtorkowym popołudniowym biuletynie gliwicki magistrat, dokumentacja jest obszerna - sam wypełniony formularz IOWISZ liczy 1465 stron. Uściślono w nim m.in., że budowa szpitala ma być realizowana sukcesywnie w latach 2025-32. Jego całkowity koszt oszacowano na 2,3 mld zł.

Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem szpital, którego inwestorem będzie uczelnia, ma powstać na bazie przygotowanego przez miasto, choć znacznie rozwiniętego modułowego projektu, na przekazywanych uczelni miejskich działkach między ulicami Kujawską, Pocztową i Ceglarską o łącznej powierzchni 110 tys. m kw. Miasto, prócz gruntów, zapewnia dotychczasową dokumentację.

Nowa koncepcja budowy szpitala w maksymalny sposób ma wykorzystać dotychczasowy projekt, rozbudowując go o dodatkowe moduły. W placówce zaplanowano 744 łóżka na 24 oddziałach, m.in. dwóch kardiologicznych, trzech wewnętrznych (w tym z diabetologią), chirurgii ogólnej, bariatrycznej i medycyny ratunkowej, otorynolaryngologii i onkologii laryngologicznej czy psychiatrii.

Zaplanowano także 25 stanowisk w stacji dializ oraz 30 miejsc na oddziale rehabilitacji dziennej. Lecznica zostanie wyposażona w poradnie, specjalistyczne pracownie oraz laboratoria diagnostyczne, m.in. z zakresu hematologii, genetyki, endoskopii czy medycyny nuklearnej. Ogółem zatrudnienie w szpitalu ma znaleźć ponad 2 tys. osób, w tym lekarze, pielęgniarki, technicy medyczni czy rehabilitanci.

Zasygnalizowane we wtorek kolejne etapy przygotowań do inwestycji to: rozpatrzenie przez MZ wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia, na podstawie którego zabezpieczane są środki, przygotowanie przez MZ Oceny Zasadności Inwestycji (tzw. OZI), wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego i przeprowadzenie przetargów na wykonanie prac projektowych, robót budowlanych i wyposażenia.

Według wcześniejszych informacji miasta i uczelni szpital ma być budowany w trzech etapach - w pierwszej kolejności, w latach 2030 i 2032, mają zacząć tam działać dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4. Do Gliwic trafić mają też wybrane oddziały ŚUM z Bytomia, Zabrza i Katowic.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.