Gliwice: barki z węglem wyruszyły po zimowej przerwie

1523018540 przeladunek 2018 7

Drogą wodną ma w tym sezonie zostać przetransportowane 250 tys. t węgla, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. Możliwości Śląskiego Centrum Logistyki są jednak znacznie większe

Pierwszy w tym roku transport węgla z gliwickiego portu do Wrocławia wyruszył już po zimowej przerwie. Drogą wodną ma w tym sezonie zostać przetransportowane 250 tys. t węgla, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. Możliwości Śląskiego Centrum Logistyki są jednak znacznie większe. 

Pilotażowy program rzecznego transportu węgla Odrzańską Drogą Wodną z Gliwic do Wrocławia rozpoczęto przed rokiem. Wtedy po kilku latach przerwy na Kanał Gliwicki, a następnie Odrę wróciły barki z węglem. Od lipca do grudnia 2017 r. z Gliwic wypłynęły 293 barki, każda o ładowności do 500 t – wówczas przetransportowano tą drogą ok. 127 tys. ton węgla. W tym roku planuje się zwiększenie przesyłu do 250 tys. t.

– Technicznie i organizacyjnie jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie sezonu żeglugowego. Nasze zdolności przeładunkowe znacznie przekraczają wspomniane 250 tys. t i oscylują w granicach 1 mln t rocznie. Jeżeli po udrożnieniu Odrzańskiej Drogi Wodnej i rozbudowie Elektrowni Opole potrzeby będą większe, jesteśmy gotowi inwestować w infrastrukturę i potrzebny sprzęt. Realizowana obecnie przebudowa stacji Gliwice Port umożliwi zwiększoną przepustowość pociągów – tłumaczy Robert Goc, dyrektor ds. rozwoju Śląskiego Centrum Logistyki, które podpisało umowę na przeładunek węgla z Grupą Kapitałową OT Logistics.

– Po bardzo udanym programie pilotażowym i wznowieniu w drugiej połowie ubiegłego roku rzecznego transportu węgla ze Śląska do wrocławskiej Kogeneracji planujemy zwiększenie skali przewozów w tym roku. Na trasie Gliwice-Wrocław chcemy przetransportować nawet ćwierć miliona ton węgla – mówi Andrzej Klimek, wiceprezes zarządu oraz dyrektor Dywizji Żeglugi Śródlądowej OT Logistics.

W Gliwicach ma początek Odrzańska Droga Wodna łącząca Górny Śląsk z portami morskimi Szczecin i Świnoujście. Jest on również połączona z siecią kanałów Europy Zachodniej.

–  Ta lokalizacja oraz nowoczesna i uniwersalna infrastruktura ŚCL umożliwia nam realizację intermodalnych projektów, stwarzając potencjalnym klientom uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Aktualny potencjał przeładunkowy gliwickiego portu to ok. miliona t rocznie, a docelowo 3 miliony t –  podkreśla Jerzy Zachara, prezes Śląskiego Centrum Logistyki, które zarządza gliwickim portem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Fundusz naftowy nigdy nie był tak bogaty

Norweski fundusz naftowy SPF nigdy nie był tak bogaty. Na koniec czerwca 2026 r. wartość największego na świecie państwowego funduszu majątkowego osiągnęła rekordowe 2,28 bln dol. W pierwszym półroczu zarobił około 176,3 mld dol. - podał w środę zarządzający nim Nicolai Tangen.

Najdłuższy most w Śląskiem gotowy w 90 procentach. Otwarcie jeszcze w tym roku

Gigantyczny most na Odrze, który zastąpi przeprawę promową i połączy gminy Nędza i Rudnik w powiecie raciborskim, może zostać oddany do użytku już pod koniec tego roku, czyli ponad miesiąc wcześniej, niż zakładano. - To jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w regionie – podkreślają w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Co z trzecim odcinkiem Elki w Tauron Parku Śląskim? „Jesteśmy na końcowych etapach”

W Parku Śląskim przywracane i modernizowane są największe atrakcje. Po trzech latach remontu oddano właśnie do użytku Kanał Regatowy, a co z trzecim odcinkiem kolejki Elka, który też miał być już gotowy? - Jesteśmy na końcowych etapach, jeśli chodzi o tę realizację – mówi w rozmowie z netTG.pl prezes Tauron Parku Śląskiego Paweł Bilangowski.

Nawet 7,5 tysiąca złotych kary. Idą zmiany w fotoradarach

Ministerstwo infrastruktury konsultuje nowe zasady dotyczące fotoradarów. Mają być mniej tolerancyjne dla łamiących przepisy.