GIG: koordynują międzynarodowy projekt

fot: Maciej Dorosiński

W Polsce we wszystkich trzech zagłębiach węglowych metan występuje jako gaz prawie czysty tj. z minimalną ilością innych gazów, jego wartość opałowa wynosi 35 897 kJ/m3

fot: Maciej Dorosiński

Zagrożenie metanowe i związane z nim zagrożenie zapalenia oraz wybuchu metanu i pyłu węglowego zalicza się do najgroźniejszych zagrożeń górniczych. Pomimo postępu w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożenia metanowego obserwuje się jego systematyczne narastanie w wielu obszarach górniczych kopalń. Jest to związane z prowadzeniem eksploatacji na coraz większych głębokościach, większą dynamiką wydzielania się metanu wolnego, uwięzionego w strefach zaburzeń tektonicznych (uskoki, szczeliny), występującego pod dużym ciśnieniem na większych głębokościach, oraz wysoką koncentracją wydobycia, powodującą większą emisję metanu z urabianego pokładu węgla.

Główny Instytutu Górnictwa jest koordynatorem międzynarodowego projektu pt. "Opracowanie ulepszonych technik drenażu metanu poprzez stymulacje pokładów węgla celem zapobiegania zagrożeniom i zwiększenia wydobycia węgla" (akronim: GasDrain). Jego głównym celem jest zbadanie i rozwój nowych, ulepszonych technologii wyprzedzającego odmetanowania technikami otworowymi, co w efekcie pozwoli na poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalni. Eksperci zaangażowani w realizację projektu podkreślają, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla prowadzenia odmetanowania w różnych warunkach geologiczno-górniczych. Dlatego badana będzie możliwość zastosowania technik szczelinowania hydraulicznego, wierceń kawitacyjnych wykorzystywanych np. przy odmetanowaniu pokładów węgla w USA, wysokociśnieniowe wodno-strumieniowe szczelinowanie, wykorzystywane m.in. w niektórych chińskich kopalniach, oraz zastosowanie materiałów wybuchowych. Wszystkie te metody badane będą poprzez eksperymenty laboratoryjne, modelowanie numeryczne oraz rozszerzone testy polowe. W konsorcjum oprócz GIG uczestniczą Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Instytut Nafty i Gazu z Krakowa, Asociación para la Investigación y Desarrollo Industrial de los Recursos Naturales (AITEMIN) z Hiszpanii, Imperial College of Science, Technology and Medicine z Londynu, Institut National de L'Environment et des Risques INERIS z Francji, Hulleras Del Norte SA (HUNOSA) z Hiszpanii i Rheinisch-Westfaelische Technische Hochschule Aachen z Niemiec. Projekt realizowany będzie do 2017 r., a finansowany jest ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali UE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.