Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 029.05 USD (-1.36%)

Srebro

80.58 USD (-4.53%)

Ropa naftowa

103.39 USD (+1.70%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.42%)

Miedź

5.67 USD (-2.85%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 029.05 USD (-1.36%)

Srebro

80.58 USD (-4.53%)

Ropa naftowa

103.39 USD (+1.70%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.42%)

Miedź

5.67 USD (-2.85%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

GIG: dla poprawy bezpieczeństwa pracy

fot: Maciej Dorosiński

Nowe techniki i technologie stosowane w górnictwie oraz zagadnienia bezpieczeństwa pracy to tematy w których Główny Instytut Górnictwa ma znaczącą pozycje w światowej nauce

fot: Maciej Dorosiński

W dniu 10 czerwca 2015 r. wynalazek pn.: "Laserowy system automatycznego pomiaru geometrii obudowy i wyposażenia szybów", opracowany w Głównym Instytucie Górnictwa, został nagrodzony Medalem Europejskim, przyznawanym przez Business Centre Club oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny w Brukseli.

Nagrodzone rozwiązanie to nowoczesny system, zapewniający automatyczny pomiar geometrii i deformacji badanych elementów szybu. Wyposażony jest w kontrolę położenia, w tym orientacji przestrzennej i stabilności, oraz w system rejestracji i analizy danych. Wprowadzone nowości polegają na zintegrowaniu w jednej hermetycznej obudowie skanera laserowego 2D 360 stopni i kamery 360 stopni z jednostką inercyjną (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) i odometrem, z własnym zasilaniem, rejestratorem i anteną oraz laserowym dalmierzem bezpieczeństwa. Urządzenie może pracować w wybuchowej metanowej atmosferze kopalnianej dzięki zastosowaniu obudowy przeciwwybuchowej typu Ex p i nowatorskiego rozwiązania autonomicznego zasilania urządzenia.

Stosowanie takich rozwiązań przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pracy, umożliwia również zdecydowaną poprawę warunków ruchowych i ekonomicznych. Zastosowanie systemu pozwala na zdecydowane skrócenie czasu, a więc i kosztów rewizji szybów. Szczególnie rewizje starych i nieuzbrojonych szybów wiązały się dotychczas z zaangażowaniem znacznych środków technicznych i dużym ryzykiem dla prowadzenia prac szybowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiceminister edukacji Henryk Kiepura: Bardzo zła decyzja prezydenta, trzeba wdrożyć plan B

O komentarz na temat zawetowania przez prezydenta Karola Nawrockiego unijnego programu SAFE poprosiliśmy także wiceministra edukacji Henryka Kiepurę. - To bardzo zła decyzja pana prezydenta. Będzie wdrażany plan B - zapowiedział.

Przebudowa odcinka linii kolejowej 93 usprawni połączenia Polski z Czechami

Do końca 2027 roku sfinalizowana zostanie przebudowa linii kolejowej 93 na odcinku z Zabrzegu do Zebrzydowic w Śląskiem; usprawni to połączenie z Czechami - podały PKP Polskie Linie Kolejowe. Ich przedstawicielka Katarzyna Głowacka powiedziała, że prace są zaawansowane.

Wspólne ćwiczenia strażaków. Sprawdzian dla ludzi i dla sprzętu

Strażacy z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w KGHM Polska Miedź wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach ratowniczo-gaśniczych z jednostkami OSP – poinformował KGHM w mediach społecznościowych.

Radni powiatu konińskiego poparli budowę w Koninie elektrowni jądrowej

Radni powiatu konińskiego podczas piątkowej sesji przyjęli uchwałę popierającą budowę w Koninie elektrowni jądrowej. W uzasadnieniu stanowiska wskazali, że inwestycja stanowiłaby silny impuls dla całego regionu.