Gdzie mamy najwięcej wód podziemnych zaliczanych do kopalin?

fot: Tomasz Rzeczycki

Jeleniogóskie Cieplice uznawane są za jedno z najbardziej perspektywicznych miejsc występowania wód podziemnych w Sudetach

fot: Tomasz Rzeczycki

Od czternastu lat aktualizowany jest Bank Wód Mineralnych. Jego prowadzeniem na zlecenie Ministerstwa Środowiska zajmuje się Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Co po tylu latach wiemy o występowaniu w kraju wód podziemnych zaliczanych do kopalin?

- Zbadanie wgłębnej budowy geologicznej Polski wskutek wykonania kilku tysięcy głębokich otworów wiertniczych, badawczych i złożowych, pozwoliło na wstępne, ogólne rozpoznanie złóż wód podziemnych zaliczonych do kopalin. Ich występowanie w Polsce jest związane przede wszystkim z trzema głównymi jednostkami tektonicznymi: zachodnioeuropejską platformą paleozoiczną oraz Sudetami i Karpatami, wraz z ich przedgórzami. Niektóre obszary, jak np. niecka szczecińska, niecka mogileńsko-łódzka, zostały rozpoznane w stopniu pozwalającym szacować parametry złożowe i projektować eksploatacyjne otwory wiertnicze. Z kolei inne obszary perspektywiczne, jak np. Sudety, są rozpoznane w stopniu niedostatecznym - wyjaśnia Krystian Lisiak, rzecznik prasowy PIG-PIB.

Zgodnie z art. 10, ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze, wody lecznicze, termalne i solanki objęte są własnością górniczą, którą w imieniu Skarbu Państwa dysponują zarządy województw. O tym z kolei stanowi art. 12 wspomnianej ustawy. Wydobywanie wód leczniczych, termalnych i solanek może być realizowane wyłącznie pod warunkiem uzyskania koncesji.

- Największy, i jednocześnie dobrze rozpoznany, jest obszar platformowy Niżu Polskiego. Znaczne rozprzestrzenienie i stosunkowo słabe zaangażowanie tektoniczne powoduje, iż występujące tu poziomy wodonośne są uważane za najbardziej perspektywiczne, zwłaszcza w obrębie pięter wodonośnych kredy i jury na obszarze niecki szczecińskiej i mogileńsko-łódzkiej - dodaje Krystian Lisiak.

W Karpatach wody zaliczone do kopalin występują głównie w utworach kredy i trzeciorzędu, na przedgórzu także w utworach starszych, takich jak: kambr, dewon, karbon czy jura. Specyficzną częścią tamtej jednostki jest basen podhalański. Występują tu wody termalne w triasowych utworach podfliszowych.

W Sudetach występowanie wód podziemnych zaliczonych do kopalin jest związane z licznymi, niewielkimi zbiornikami i ma charakter punktowy. Za najbardziej perspektywiczny dla wykorzystania tego typu wód podziemnych zaliczonych do kopalin uznaje się rejon jeleniogórski, gdzie z wód od stuleci korzysta uzdrowisko Cieplice w Jeleniej Górze. Innymi perspektywicznymi miejscami w Sudetach są między innymi Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Jeleniów, Duszniki-Zdrój i rejon świdnicko-niemodliński. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.