Gdańsk: projekt EFRA zrealizowany w połowie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Miniony rok Grupa Lotos zamknęła stratą netto w wysokości 263,3 mln zł (wobec 1,47 mld zł straty w 2014 r.)

fot: Andrzej Bęben/ARC

Projekt EFRA, czyli budowa kompleksu instalacji w rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku, jest zrealizowany w połowie - podała spółka w piątek (3 marca). Firma szacuje, że dzięki nowej instalacji rocznie uzyska dodatkowo 900 tys. ton wysokiej jakości paliw silnikowych, a marża rafineryjna zwiększy się o ok. 2 dolary na baryłce.

Projekt EFRA, którego realizacja ma się zakończyć w 2018 roku, przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej; dzięki temu gdańska rafineria stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie.

Jak podał Lotos, do końca stycznia 2017 wydano 211 mln euro, czyli ok. 41 proc. budżetu projektu. Głównym wykonawcą większości instalacji Projektu EFRA jest włoska firma KT, Kinetics Technology, będąca częścią grupy Maire Tecnimont, międzynarodowego potentata w sektorach budownictwa przemysłowego.

W piątek podczas konferencji prasowej wiceprezes Zarządu Grupy Lotos S.A. ds. strategii i rozwoju, Mateusz Aleksander Bonca poinformował, że "dla EFRY i Lotosu jest to półmetek inwestycji". "W tej chwili projekt wyprzedza swój harmonogram" - dodał.

- Z jednej strony jest to projekt innowacyjny i czysty ekologicznie, a z drugiej strony pozwala firmie stać się jeszcze bardziej efektywną ekonomicznie - argumentował Bonca.

Mówiąc o wyjątkowości Projektu ocenił, że "w tej technologii, w tej konfiguracji, tak ekologiczna, z takim sposobem odbioru koksu jest to jedna z pionierskich instalacji".

- Unikalna dla instalacji w Gdańsku jest jej czystość i ekologiczność, co związane jest m.in. z lokalizacją rafinerii, blisko miasta - tłumaczył.

Podano, że półmetek przekroczyło projektowanie, dostawy i prace budowlano-montażowe związane z realizacją projektu. Najbardziej, bo w 95 proc. zaawansowane są prace w obszarze projektowania, wykonywane przede wszystkim we Włoszech, w biurach KT - Kinetics Technology. Zakupy i dostawy urządzeń dla instalacji przekroczyły poziom 86 proc. Część budowlano-montażową zrealizowano w ok. jednej czwartej. Wykonane zostały już zasadnicze prace konstrukcyjne, w tym elementy głównej instalacji koksowania.

Prezes zarządu Grupy Maire Tecnimont Pierroberto Folgiero podczas konferencji przyznał, że "przedsięwzięcie jest dla firmy wyjątkowym projektem referencyjnym w branży rafineryjnej w zakresie zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz wykorzystania synergii pomiędzy możliwościami strony włoskiej i polskiej".

- Ten projekt rzeczywiście wdraża supernowoczesną, proekologiczną wizję Lotosu - argumentował.

Jako podwykonawcy firmy KT pracują głównie polskie firmy, m.in. Mostostal Zabrze, Przembud Gdańsk, Strabag, Keller Polska, Elektromontaż Gdańsk, ABB, Uniserv-Piecbud i Tebodin. Duża część dostaw urządzeń i materiałów realizowana jest przez m.in. Mostostal Siedlce i Pekabex.

W piątek w rafinerii rozpoczyna się i potrwa do 15 kwietnia zaplanowany postój remontowy, podczas którego instalacje Projektu EFRA mają być połączone z rafinerią.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.